Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

speta . sotia introduce actiune de divort . cere desfacerea casatoriei din vina exclusiva a sotului ( consum excesiv de alcool , agresiv ). nu cere partajul . sotul -parat este de acord cu divortul dar , doreste desfacerea casatoriei din vina ambelor parti ( sotia are amant ) , si mai doreste partajarea locuintei cu atribuire catre parat cu plata unei sulte catre reclamanta .( pentru cumpararea locuintei sotul a primit de la mama sa 75 % din suma si acei 75 % au generat o dobanda de inca 10 % .) . la prima infatisare ( decembrie 2009 ) se prezenta doar reclamanta . pentru a doua infatisare ( 12 martie 2010 ) instanta pune in vedere reclamantei sa faca dovada ca paratul locuieste la adresa indicata ( domiciliu comun ) . pentru cererile sotului este necesara o cerere reconventionala , sau este de ajuns sa depuna doar o intampinare cu doleantele sale ?
mancipri, utilizator
nu este vorba despre mne . va multumesc tuturor