Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incadrare intr-un grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incadrare intr-un grad de handicap

Buna ziua. Ma numesc Teodora si am 24 ani. M-am nascut fara cea mai mare parte din mana stanga, iar diagnosticul pus de doctori a fost de "agenezie brat si antebrat mana stanga cu tulburari accentuate de gestualitate". Pana sa implinesc 18 ani am fost incadrata la gradul II de handicap. in 2003, cand am devenit adult, Comisia de Expertiza a Persoanelor cu Handicap Calarasi m-a incadrat in gradul III de handicap intrucat aveam o proteza estetica la bratul stang, desi aceasta o aveam inca de la varsta de 16 ani. Stiu ca perioada de depunere a unei contestatii a fost depasita de mult, dar as vrea sa stiu daca mai exista vreo cale sa fiu reexaminata, macar sa aflu daca am fost corect incadrata la gradul de handicap. Mentionez ca acum stau in Bucuresti-sector 1, cu viza de flotant.
In temeiul Legii nr.448/2006 republicata privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap art.59 lit.a):
ART. 59
Persoanele cu handicap au urmatoarele obligatii:
a) sa se prezinte, din oficiu sau la solicitare, pentru evaluare si reevaluare, la comisiile cu competenta în domeniu;
Prin urmare, va puteti prezenta la Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti sector 1, pentru a fi reevaluata.
Pentru mai multe informatii accesati:[ link extern ]