Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firmele de transport marfa intracomunitar platitoare ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firmele de transport marfa intracomunitar platitoare de tva depun decl.390?

O firma x de transport marfa din Romania platitoare de tva face transporturi intracomunitare . Comenzile le preia de la o companie de expeditie din Austria platitoare de tva sau companie de expeditie din Romania si deci le factureaza transportul acestor companii de expeditie ( x factureaza firmei din Austria fara tva iar celei din Romania cu tva ). Marfa pleaca din Romania - Germania sau Germania -Anglia.=D>
Trebuie sa completez declaratia 390 ?
( Au reusit sa ma faca sa nu mai inteleg nimic din codul fiscal.)
Este obligatoriu depunerea decl 390. Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care realizeaza operatiuni intracomunitare, (deci livrari, achizitii si/sau prestari de servicii inclusiv) au obligatia sa depuna lunar, pana la data de 15 a lunii urmatoare, dar numai pentru luna de raportare in care ia nastere exigibilitatea taxei, decl.390, incepand din ian.2010.
Detalii: vezi Ordin ANAF nr.76/21.01.2010 se poate lista de pe site
Iti multumesc pentru raspuns.
In Ianuarie am facut o factura pt.o cursa Romania - Germania facturata beneficiarului din Germania platitor de tva si el, deci am facturat fara TVA. Am facut declaratia 390 pe data de 15.02.2010.
Dar firma noastra de transport este patitoare de tva trimestrial, trebuie sa depun de acum tva lunar ?
X-(