Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rutiera

Am primit o amenda de la politia rutiera pt motivule ca nu aveam actele de identitate(C.I. si permis) si nu aveam centura de siguranta dar,motivul pt care am fost oprit/legitimat este ca el(politistul statea in masina) ,ma pus sa dau masina mea dinaintea masinii de politie iar eu l-am intrebat "dc?"eu nu stiam ca acestia stau cu radarul si nici masina nu avea vreun element identificativ cum ca ar fii de la politie, toata aceasta faza s-a consumat in parcharea unei comune unde stateau ei cu radarul,
Va rog sa-mi spune-ti daca ma duc si contestez amenda am vreo sansa sa castig procesul?
Nu, n-are dreptate. Poliţistul constatând o altă contravenţie, întocmeşte un pv pentru ambele contravenţii.