Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare masina

Buna ziua, acum, circa 2 saptamani mi-a fost ridicata masina pentru parcare neregulamentara(langa trecrea de pietoni). Situatia este urmatoarea: pe sensul opus al strazii, exista semnul trecere de pietoni si sub el cel de stationare interzisa. Pe sensul pe care am parcat eu, exista semnul parcare de resedinta, paralel cu strada, pe toata lungimea strazii, si cel de trecere de pietoni. Eu am parcat masina la circa 6 metri dupa trecerea de pietoni, deci in cei 25 de metri din lege, recunosc. Procesul verbal pe care l-am primit zilele astea constata ca eu am stationat PE trecerea de pietoni. Pot sa contest procesul verbal pentru viciu de procedura, pentru ca eu eram stationat langa, sau dupa trecerea de pietoni, si nu pe trecere ? Politistul care a ridicat masina are poze cu masina mea si locul ridicarii, pentru a se apara la contestatie, dar in ele masina e parcata la 6 metri dupa trecere, nu PE trecere. Va multumesc
Daca detineti probe temeinice in sustinerea afirmatiilor,daca va mai aflati in teremenul legal prevazut de 15 zile,puteti contesta PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Multumesc pentru raspuns, ma incadrez in cele 15 zile, trebuie sa vad cum intru in posesia imaginilor care au fost facute de politist in momentul ridicarii masinii.
In conditiile in care detineti probe solide care demonstreaza pozitia clara in care a-ti parcat in raport de trecerea de pietoni,nu se justifica efortul sa incercati vizualizarea inregistrarii facue de autoritate