Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... URGENT: In somaj tehnic, aparitie sarcina, posibil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

URGENT: In somaj tehnic, aparitie sarcina, posibil somaj definitiv

Sunt in somaj tehnic pentru o luna, pana la 18martie. In aceasta perioada am aflat ca sunt insarcinata si vreau sa anunt sarcina angajatorului pentru ca se prevad concedieri. Daca anunt pana la expirarea somajului tehnic, pot fi afectata de somaj definitiv? Se ia in calcul sarcina anuntata desi in momentul anuntarii sunt in somaj tehnic? Nu prea as astepta pana la iesirea din somajul tehnic pentru ca mi-e sa nu ma trezesc cu instiintare de somaj definitiv pana atunci.

Postul pe care sunt angajata (cel putin generic, cel trecut in cartea de munca) este de Project manager si inainte de a intra firma in somaj tehnic, a mai fost cineva angajat pe aceeasi pozitie, eu avand deja vechime de 2ani.

Problema e ca voi fi mama singura iar venitul meu e singurul pe care ma pot baza. Ma gandesc ca daca sunt concediata, imi va fi greu sa-mi gasesc ceva acum, inainte de nastere cat si o perioada dupa nastere. Speram sa pot "ramane" aici la firma aceasta macar pana ma reintorc din concediul de maternitate, eventual o luna-doua cat sa gasesc un alt loc.
geo_m_14, utilizator
Puteti anunta angajatorul despre starea dvs si in perioada de somaj tehnic. Chiar daca aveti CIM suspendat dvs aveti calitatea de salariat.

Cat despre intrarea eventuala in somaj.......... acum depinde de patron.
Important este ca aceasta concediere sa nu fie facuta datorita faptului ca sunteti insarcinata.
Dar patronul poate face desfiintare de post.
POate ca, daca il anuntati despre sarcina, sa nu se gandeasca sa va trimita in somaj.
Ca sa beneficiezi de OUG 96/2003, trebuie sa informezi in scris angajatorul de faptul ca esti insarcinata si sa atasezi un document medical (fie de la medicul de specialtate fie de la medicul de familie), care sa ateste starea. Cu aceste documente te vei prezenta pe 18.03 la serviciu. Atentie!!!!!!! obligatoriu le vei inregistra (fie la registratura soc., fie la HR). In cazul in care angajatorul iti imaneaza notificarea de concediere, aceasta se va anula, dat fiind starea ta actuala.
cu somajul tehnic nu sunt sigura cum e, dar daca te pune pe somaj ,eu am fost pusa cu art.65,lit a, iar duupa o luna am ramas insarcinata, e ok, primesti maternitate.
ti-ai depus dosarul de somaj?
Ralu77 a scris:

Ca sa beneficiezi de OUG 96/2003, trebuie sa informezi in scris angajatorul de faptul ca esti insarcinata si sa atasezi un document medical (fie de la medicul de specialtate fie de la medicul de familie), care sa ateste starea. Cu aceste documente te vei prezenta pe 18.03 la serviciu. Atentie!!!!!!! obligatoriu le vei inregistra (fie la registratura soc., fie la HR). In cazul in care angajatorul iti imaneaza notificarea de concediere, aceasta se va anula, dat fiind starea ta actuala.

Angajatorul poate concedia chiar si o femeie insarcinata daca acest lucru nu are legatura cu starea sa. Nu va bazati pe faptul ca, daca prezinti dovada faptului ca esti insarcinata, se anuleaza decizia de concediere. Numai pe perioada concediului de maternitate nu se poate face concediere.