avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cariera de procuror sau judecator,cariera de magistrat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cariera de procuror sau judecator,cariera de magistrat

Dragi colegi haideti am si eu o intrebare al d-voastra cum poti sa te schimbi din procuror in judecator ?si care ar fi activitatile principale la inm sau mai bine zis materiile principale care te formeaza cu adevarat in cariera....am invatat la osj in anul 1 dar totusi nu mi-e clar...una scrie in carte si alta banuiesc ca e in practica si la inm....cam ce se face acolo ??? :D :D :Dsunt student in anul 2 :)nu unul foarte bun sunt mediu....:">:">:">:D:D:D
Cel mai recent răspuns: Executron , utilizator 02:10, 13 Iunie 2010
La INM in primul an de studiu nu se face distinctie intre judecatori sau procurori. Abia in anul II, optezi ce vrei sa profesezi!
Mai poti deveni una sau alta, dupa 5 ani vechime in profesia juridica (avocat, notar, consilier juridic, etc) dupa sustinerea unui examen pe postul respectiv...
Poti dupa 5 ani de consiliere juridica intro firma sa devi procuror? Fara nici un fel de curs INM? Nu inteleg!
BogdanLupu a scris:

Poti dupa 5 ani de consiliere juridica intro firma sa devi procuror? Fara nici un fel de curs INM? Nu inteleg!


Pe site-ul Institutului citeste si vei vedea cum
[ link extern ]
Sunt novice :D
Mi-as dori sa plec din tara si in felul acesta sa caut o meserie in domeniul juridic care sa ma ajute in acest sens.#-o
Crezi oare ca umbla cainii cu colacii in coada in alta tara?
Sau ca-ti ofera careva vreun post bine platit si fara stres oriunde in lumea asta indiferent de domeniu?
Esti visator, dar ai timp sa te trezesti la realitate pana termini facultatea.

Alte discuții în legătură

Examen inm AndreeaAnda AndreeaAnda Bună ziua! Am câteva întrebări care vreau să vi le adresez, întrebări despre examenul INM. 1. \\"În traducere liberă\\", să zic aşa, ce înseamnă ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de facultatea de drept Arawes Arawes Daca aleg o Facultate privata (gen Danubius) am toate posibilitatile oferite absolventilor unei Facultati de stat ? Exista impedimente legale sau ramuri ... (vezi toată discuția)
Procuror criminalist andreea_elena19 andreea_elena19 Buna ziua, as dori sa aflu si eu mai multe informatii in legatura cu meseria de procuror criminalist, anume in ce consta, ce studii trebuie sa urmezi ca sa ... (vezi toată discuția)