Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rectificarea cartii de munca ulterior incetarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rectificarea cartii de munca ulterior incetarii raporturilor de munca

O persoana ce a fost angajata la o unitate de stat doreste rectificarea cartii de munca. cui trebuie sa se adreseze, avand in vedere ca in prezent nu mai este angajata nicaieri, iar unitatile de stat nu lucreaza cu ITM?
despre ce rectificare vorbim?
astept detalii
laur67
este vorba despre completarea cartii de munca cu o perioada de 11 luni, perioada in care o alta instituie de stat a platit contributia de asigurari sociale.
Înscrierile eronate vor fi rectificate de unitatea care păstrează carnetul de munca sau, dacă cel interesat nu mai este încadrat de ultima unitate, în baza actelor oficiale
care atesta alte situaţii decît cele înscrise, rectificările certificindu-se în carnetul de munca.
cine opereaza modificarile? daca detin documente oficiale care atesta o alta vechime in munca, dar cartea de munca nu se mai afla la unitatea la care am lucrat, iar aceasta unitate este de stat?
cine are obligatia de a certifica aceste date?
Revin
Înscrierile eronate sau efectuate fără respectarea prevederilor legale vor fi rectificate de unitatea care păstrează carnetul de munca sau, dacă cel interesat nu mai este încadrat de ultima unitate, în baza actelor oficiale care atesta alte situaţii decît cele înscrise, rectificările certificindu-se în carnetul de munca.

Prin urmare, aceste rectificari sunt facute de catre unitatea care pastreaza carnetul de munca ... in speta, actualul angajator sau de catre ITM.