avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... iesire administrator firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

iesire administrator firma in insolventa

buna ziua

va rog sa-mi spune-ti daca in cazul in care suntem 2 administratori la firma 50-50 %, firma este in insolventa prin reorganizare, insolventa este ceruta de catre mine. eu sunt administrator special, denumit de adminiistratorul judiciar.
eu vreau sa imi cesionez partea mea din firma colegului meu, amandoi suntem deacord cu asta .
administratorul judiciar imi supne ca nu se poate, decat cu acordul tuturor creditorilor,si caartrebui sa asteptam pana se termina reorganizarea, etc

va rog sa imi spuneti daca este asa sau nu.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 17:53, 5 Martie 2010
sa intelegem ca fugiti de raspundere? Ce face colegul sa preia si raspunderea dvs.? E corecta decizia .Trebuie sa finalizati procedura. Cred ca daca daca a-ti cesiona si jumatate din datorii achitate , adica sa aduceti si sa achitati jumatate din creantele catre creditori , situatia ar fi alta. Incercati si vedeti.
sa va explic pe scurt.
nu este vb de fugit de responsabilitate,daca am inteles raspunderea unui administrator este de la data de cand este pana cand, este.
iar situatia momentana este ca familia mea de curand sa facut cu1 in plus, si firma nu mai isi permite sa ma suporte si pe mine financiar eu nefiind un om care prin prezenta lui genereaza bani
sunt nevoit sa lucrez altundeva si colegul meu este de acord sa continue activitatea firmei singur si sa fie achitate datoriile lunare in continuare
Iar mie nu mi se pare corect sa raman administrator neavand implicare in firma

deci in acest context va rog sa imi mai raspundeti inca odata la intrebarea daca: administratorul judicar are dreptul sa se opuna cesionarii pe motivul ca trebuie si acordul creditorilor
va rog sa nu abandonati subiectul.
si sa imi dati un raspuns
deci in acest context va rog sa imi mai raspundeti inca odata la intrebarea daca: administratorul judicar are dreptul sa se opuna cesionarii pe motivul ca trebuie si acordul creditorilor


Puteti sa va cesionati linistit partile sociale care va apartin
art 42 din L 85/2006 a fost abrogat prin Legea 277/2009

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale a societatii aflata in insolventa caprice caprice Poate o societate comerciala aflata in insolventa sa-si cesioneze partile sociale (30%) asociatului existent cu acordul administratorului judiciar? (vezi toată discuția)
Contabilitatea unei firme in insolventa valysa valysa buna ziua.sora mea are firma in insolventa.are un plan de insolventa facut de o doamna.planul a fost depus la finante si la creditorii unde are datorii.conform ... (vezi toată discuția)
Raspunderea starii de insolventa????/ niculaucarmen niculaucarmen in situatia in care o societate a fost declarata insolventa, iar intre timp, administratorul societatii s-a schimbat, a cesionat societatea, asupra cui cade ... (vezi toată discuția)