avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare

Cu o asemenea redactare:
...”Pretul vanzarii reprezinta echivalentul obligatiei cumparatorului de a asigura vanzatorilor toate cele necesare traiului pe tot timpul vietii acestora inclusiv suportarea cheltuielilor cu inmormantarea,cumparatorul urmand sa intre in stapanire de fapt dupa decesul vanzatorilor”...
1.se considera ca in acest contract de vanzare cumparare exista un drept de uzufruct in favoarea vanzatorilor?
2.cumparatorul poate fi executat silit pe acest imobil ,pentru o creanta, fara a se tine cont de aceste aspecte din contract?
3.daca se poate executa silit...ce pot face beneficiarii acestei clauze?

MULTUMIRI
Ce se mai poate spune la recurs in procesul de partaj?Sau daca se cere spre rejudecare ce motive se invoca?Beneficiarul proprietatii nude si intretinutii au fost introdusi in acest partaj ”ca parti opozabile”.Reclamantul (fostul sot) practic nu a fost sub nici o forma de acord ca fosta sotie sa preia in natura camera,desi vanzatorul i-a cedat terenul aferent,tocmai pt a gasi o modalitate de a executa silit proprietatea si de aface rau.Este si un minor in ingrijirea fostei sotii.
Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2010
popa marisa, utilizator
Clauzele unui contract trebuie interpretate in ansamblu pentru a se constata care a fost vointa partilor. O clauza nu poate fi interpretata rupta din context.
In cazul dv. vad ca lucrurile sunt mai complicate decat par la prima vedere.
Va recomand sa mergeti cu actele la un avocat pentru ca studiate in ansamblu, sa va dea o solutie viabila. ;)
De acord cu colegii, clauzele nu se pot interpreta pe bucati de fraze, nu merge asa...
Eu nu-mi dau seama daca e uzufruct, daca e abitatie, daca e ceva de vreun fel... Cum adica pretul e contravaloarea prestatiilor, pai si prestatiile si pretul sunt date de cumparator, nu?? :O
Imi e totul neclar...
Cat despre incercarea tuturor la unison sa fraiereasca un creditor, doara nu credeti ca va putem sfatui aici impotriva legii, anume cum sa fraudati un creditor, nu?
Nu de alta, dar orice acte ati face pentru asta se pot desface, nu vor sta in picioare...

Nu inteleg de ce nu s-a inscris pana acum niciun uzufruct/abitatie in CF...

Oricum, luati dv. toate actele, copii dupa intreg dosarul de instanta si mergeti la un avicat... ca in recurs nu se pot invoca lucruri care tin de actele acelea, ci chestiunid e procedura si legalitate, or nici nu e redactata hotararea, poate ca o fi legala, ce stim noi?
Creditorul...este un director,care are un copil minor rezultat in urma casatoriei...si pentru acesti 25000RON vrea sa vanda o casa in care eu locuiesc cu minorul si cu parintii mei.Multumesc pentru toate sfaturile.M-au ajutat sa-mi fac o idee generala in legatura cu ce ne asteapta.Nu vreau sa impiedic un creditor...vreau sa impiedic un tata sa-si lase copilul fara casa pentru ca nua avem acesti bani in timp scurt.Cand primesc sentinta,categoric merg la un avocat.Daca aveam banii credeti ca mai pierdeam vremea pe aici???
Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2010
popa marisa, utilizator
Trebuia cerut un termen de gratie, poate facuta dovada unor demersuri la banci pentru credite pe suma aceea...
Cine e creditorul, ca e tata, bunic sau strain, nu priveste legea...
Am aratat nelamurirea cum de nu s-a inscris pana acum un drept de vreun fel la CF, nu ati comentat... macar ne dam seama daca exista recunoscut dreptul in cauza de vreo institutie...

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare locuinta cu drept de habitatie. Monica H. Monica H. s-a incheiat un contract vanzare cumparare locuinta cu drept de habitatie. cumparatorii nu si respecta obligatia de intrtinere asumata prin contract. ce se ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cetatean strain roxikira roxikira sotul meu are un apartament trecut pe nume..de la mama lui...exista un act de vanzare-cumparare in care se stipuleaza ca mama lui are drept de uzufruct ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere cu uzufruct viager ? gigelas gigelas Buna seara, In 1994,tatal vitreg al persoanei X,i-a facut prin notariat un contract de intretinere cu uzufruct viager,urmand ca persoana X sa-l intretina pe ... (vezi toată discuția)