avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cum sa fac???
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cum sa fac???

am facut un leasing acum un an si jumatate. nu mai am bani sa platesc ratele.deja sunt in intarziere cu 3 rate neplatite. cred ca o sa vina sa-mi ia masina. dar as vrea sa pot sa fiu pregatit, in cazul in care valoarea de rascumparare va fi mai mica, decat am eu sa platesc. pe ce baza ma vor putea obliga sa platesc diferenta ramasa? pot sa ma execute la alte bunuri?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: bibicu_56 , utilizator 23:31, 8 Martie 2010
pct 1-7 din contract, pe scurt
-neplata 2 rate consec
-folos necorespunz a obiectului de leasing
-informatii inexacte cu priv la sit fin a utiliz
-fol masinii la savrsirea de infractiuni
-cedeaza oblig si drepturile contractului fara acordul locatorului
-intra in insolvabilitate, faliment
-dizolvare sau lichidare
-valoarea reparatiei depaseste valoarea asigurata
-obiectul de leasing este distrus, furat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare contract leasing avraj avraj Am un leasing auto pe cabinet medical, medicina de familie intr-o comuna. Veniturile cabinetului s-au diminuat considerabil in ultimul timp si nu mai pot ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans contract leasing Katalynna Katalynna Buna ziua! Am si eu nevoie de un sfat in legatura cu un avans pe care l-am dat pentru a achizitiona o masina in leasing. Am fost executat silit pentru a ... (vezi toată discuția)
Contract leasing gromatchililiana gromatchililiana Buna seara daca ma poate ajuta cineva??? am aflat total intamplator ca firma de leasing a cerut executare silita,eu in calitate de utilizator am primit ... (vezi toată discuția)