Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amul acesta termin Facultatea Spiru Haret, zi, 3 ani, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amul acesta termin Facultatea Spiru Haret, zi, 3 ani, specialitatea Marketing. Cum voi fi incadrata?

Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie de cultura, bibliotecara incadrata pe studii post-liceale, anul acesta sunt in anul 3 la Facultatea Spiru Haret, zi, Facultatea de Marketing si Afaceri Economice Internationale specialitatea Marketing. 1. Terminand aceasta facultate, facand studiile la zi, vor fi recunoscute studiile mele de intitutie? 2. Dupa ce se vor da examenele de licenta, si daca Dumnezeu ma ajuta sa iau examenul, cum pot fi incadrata la locul de munca si de cand, chiar dupa terminarea licentei? Pe Studii Superioare (SS) sau studii Superioare de Scurta Durata (SSD)? 3.Trebuie sa se ceara consiliului judetean aprobarea unui nou post (slabe sanse stiind ca suntem in criza) sau doar transformarea acestui post-liceal in cel potrivit?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Specificati va rog daca e vorba de o functie publica sau de una contractuala . In oricare situatie e vorba de transformarea postului , insa procedura este putin mai complexa daca aveti calitatea de functionar public .
Sunt bibliotecara intr-o biblioteca publica, nu avem calitatea de functionari, ci doar de personal contractual bugetar.
Se aplica prev. art. 8 alin. (7) din Anexa nr. 1 a legii nr. 330/2009 - lege-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice .
Adrian Marin, Consilier juridic