Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot oare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot oare?

Buna !...spuneti-mi va rog daca se poate sa fac un contract de colaborare (prestari servicii ) cu un bugetar(politist) instructor de tir !
Da, daca nu exista un raport de subordonare si un program de munca. Pentru munca ocazionala poti incheia un contract civil ocazional de prestari servicii (sub incidenta Codului Civil) cu plata veniturilor in regim de retinere la sursa (impozitul de 10/16% il va plati beneficiarul) conform Codului Fiscal.
Atentie! unii inspectori ITM nu recunosc aceasta munca, o considera munca la negru.