Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... reziliere contract asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

reziliere contract asigurare de viata

Am si eu o nelamurire. Am incheiat o polita de asigurare de viata cu KD life. In momentul incheierii politei mi s-a spus ca dupa 2 ani pot rezilia contractul si mi se vor inapoia sumele platite. Dupa 2 ani de plata am cerut situatia "contului" meu in vederea rezilierii contractului. Dupa indelungi ezitari mi s-a comunicat telefonic ca din 3600 ron achitati mi se vor inapoia numai 1000 ron restul fiind retinuti pentrunu stiu ce protectie, cu toate ca nu este specificat nimic in contract. Este legal ceea ce fac ei, faptul ca nu imi inapoiaza decat 30% din suma achitata?? Va multumesc!
Indiferent de tipul de contract,nu este posibil ca valoarea de rascumparare sa reprezinte totalitatea primelor platite.In primii doi ani nu exista valoare de rascumparare,cred ca despre acest lucru vi s-a spus.
In contract trebuie sa fie specificat,pe fiecare an in parte,suma pe care o primiti in caz de rascumparare(renuntare la contract).
Protectia este suma asigurata in caz de deces sau acoperirea prin clauze medicale,daca ati optat pentru acestea.
Si asigurarea de viata are un cost.Dar costul cel mai mare este rezilierea...mai ales cand contractul a fost incheiat pe o durata mare.

ContSters76710, utilizator
Mai simplist:
Prima periodica pe care o primiti, are mai multe componente cum ar fi
- o parte destinata acoperirii indemnizatiei in caz de deces din accident(nerecuperabila la reziliere/rescumparare)
- o parte destinata platii indemnizatiei pentru fiecare clauza suplimentara atasata
(spitalizare,deces din boala,scutire plata prime in caz de invaliditate,operatii chirurgicale grele, etc.) - nici aceasta nu se recupereaza;
- o parte destinata cheltuielilor anuale de administrare a politei (nu se recupereaza)
Numai restul din prima, dupa scaderea celor de mai sus, se acumuleaza .
Un alt principiu, al gestionarii conturilor politelor de viata, este acela prin care cheltuielile nerecuperabile(mai putin cele de administrare) sunt repartizate neuniform pe perioada contractului, adica sunt mari in primul an si scad pe masura trecerii anilor urmatori.
Din acest motiv, in cazul rascumpararii politei in primii ani, sumele rezultate sunt mult mai mici decat primele platite cumulat.
Tot o explicatie simplista , privind aceasta modalitate, ar putea fi urmatoarea:
-un asigurat la 30.000 E, poate primi aceasta suma(familia) inca din prima zi de asigurare, (daca are nenorocul nedorit sa se intample un accident cu deces), chiar daca a platit numai 25-30 E (prima rata lunara).La fel poate primi 5.000E daca accidentul s-a soldat numai cu necesitatea unui transplant.
Nu acceasi situatie (risc al asiguratorului) este peste 10 ani,cand primele incasate reprezinta 25x12x10=3000E,sau peste 20 ani cand primele acumulate sunt de 6000 E.
La polita de asigurare aveti atasate si anexa cu sumele pe care le primiti in caz de rascumparae a politei inainte de scadenta.Daca o cititi cu atentie o sa va lamuriti.
Si daca un asigurat plateste 1000 lei pe luna si in caz de deces familia primeste doar 4000 lei? Asta cum vi se pare?
Pe langa taxele mentionate de dvs ei percep si taxa aceasta de rascumparare conform unui grafic de tip camatar

nucu$ a scris:

Mai simplist:
Prima periodica pe care o primiti, are mai multe componente cum ar fi
- o parte destinata acoperirii indemnizatiei in caz de deces din accident(nerecuperabila la reziliere/rescumparare)
- o parte destinata platii indemnizatiei pentru fiecare clauza suplimentara atasata
(spitalizare,deces din boala,scutire plata prime in caz de invaliditate,operatii chirurgicale grele, etc.) - nici aceasta nu se recupereaza;
- o parte destinata cheltuielilor anuale de administrare a politei (nu se recupereaza)
Numai restul din prima, dupa scaderea celor de mai sus, se acumuleaza .
Un alt principiu, al gestionarii conturilor politelor de viata, este acela prin care cheltuielile nerecuperabile(mai putin cele de administrare) sunt repartizate neuniform pe perioada contractului, adica sunt mari in primul an si scad pe masura trecerii anilor urmatori.
Din acest motiv, in cazul rascumpararii politei in primii ani, sumele rezultate sunt mult mai mici decat primele platite cumulat.
Tot o explicatie simplista , privind aceasta modalitate, ar putea fi urmatoarea:
-un asigurat la 30.000 E, poate primi aceasta suma(familia) inca din prima zi de asigurare, (daca are nenorocul nedorit sa se intample un accident cu deces), chiar daca a platit numai 25-30 E (prima rata lunara).La fel poate primi 5.000E daca accidentul s-a soldat numai cu necesitatea unui transplant.
Nu acceasi situatie (risc al asiguratorului) este peste 10 ani,cand primele incasate reprezinta 25x12x10=3000E,sau peste 20 ani cand primele acumulate sunt de 6000 E.