Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - salon coafura-frizerie-manichiura-pedichiura
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - salon coafura-frizerie-manichiura-pedichiura

Buna ziua,

va rog respectuos daca se poate sa descrieti pasii+actele+cheltuielile necesare pt deschiderea si functionarea anuala (fara probleme de controale, amenzi, legislatie,taxe) a unui salon de coafura-frizerie-manichiura-pedichiura.

Momentan sunt inscrisa la un astfel de curs si intentionez atunci cand il termin sa incep demersurile pt a deschide acest salon.Daca in iunie 2010 absolv cursul, cam cat timp dureaza intregul proces, pana cand voi putea incepe activitatea zilnica ?

Va multumesc !!!
1. Terminati cursurile si obtineti diploma de calificare.
2. Verificati si rezervati denumirea PFAului (numele dumneavoastra), completand o cerere. Veti obtine o dovada ce va fi depusa la dosar.
3. Formati un dosar de infiintare care sa contina, pe langa dovada de rezervare a denumirii si diploma de calificare in domeniu, actul de spatiu unde veti face sediul social (situatii) si punctul de lucru (daca este cazul), acordul vecinilor (daca este cazul), si restul formularelor tipizate obtinute de la Registrul Comertului care reprezinta cereri si declaratii; precum si chitantele doveditoare a achitarii taxelor (app. 180 lei).
4. De la depunerea dosarului, in cateva zile veti obtine certificatul de inregistrare si veti putea functiona.
5. Va recomand ca si activitate 9602 Coafura si alte activitati de infrumusetare

Multa bafta!