Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata spitalizarii victimelor din accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata spitalizarii victimelor din accident rutier

Am avut un accident rutier in decembrie 2008 soldat cu o victima, am reparat masinile implicate pe asigurarea mea RCA si CASCO, fiind considerata vinovata, am achitat eu singura daunele solicitate de victima si acum spitalul vine si imi cere tot mie sa achit spitalizarea...nu mai pot...:(( cum si ce ar trebui sa fac pt a scapa de spitalizare...am luat legatura cu cei de la Asigurari ( Groupama ) dar nimic...ce sa fac?
In raspunsul dvs. afirmati ca
Dacă autorul accidentului este accidentat, spitalul suportă toate cheltuielile specifice. Îşi produce efectele asigurarea de sănătate. Astfel, Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate va plăti spitalului
Dar legea 95/2006 art.313/art1/art2 specifica faptul ca spitalul raporteaza separat astfel de evenimente si trebuie sa recupereze costul spitalizarii de la vinovat ptr a-i returna CJAS.
E adevarat ca in articolele respective se specifica ,,daca vinovatul a provocat ranirea altei persoane,, Dar daca singurul ranit este vinovatul el poate fi asimilat altei persoane?
Va intreb deoarece cunosc un caz in care vinovatul spitalizat a fost actionat in justitie ptr plata spitalizarii. Ce parere aveti?