avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un nou CIM cu program de 2 ore, pe langa CIm-ul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un nou CIM cu program de 2 ore, pe langa CIm-ul existent

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog, cum se trece pe cartea de munca (sau nu), daca vreau sa inchei un nou CIM (cu program de 2 ore) pe o alta functie, la aceeasi societate unde am deja un CIM de 8 ore ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: bcfbmv , utilizator 20:45, 17 Martie 2010
Incercati sa obtineti modificarea functiei in loc de consilier juridic sa fie trecut consultant juridic ...
Buna seara,

daca vorbim de CIM intocmit legal, atunci luati in vedere ca in Revisal nu exista pozitia de "consultant juridic", singurele variante fiind "Consilier juridic" sau "jurisconsult". Treaba e, ca ce ii in COR trebuie sa bata cu Revisalul.

Apoi, in legea 514, asa cum clio06 a aratat, incompatibilitatea se refera la "profesie". Din punctul meu de vedere, profesia este data de specializarea obtinuta prin studii, ca atare legea permite cumul functiei de consilier juridic cu o alta functie, dar nu profesie (gen: medic, economist, etc).

Ar mai fi o varianta: modificarea incadrarii contractului 1, in asa fel incat sa iesiti ok.
Atentionez inca o data: sunt ITM-uri unde nu se va putea inregistra un al doilea cim la acelasi angajator. Asa cum si freelis a aratat, legea nu interzice expres incadrarea cu 2 cim-uri la acelasi angajator, dar pe de alta parte inspectorii ITM sunt cei cu amenda.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2010
suciu_diana, utilizator
In COR:
COD


DENUMIRE
242101

Avocat

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 242, Grupa de baza 2421)

Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)


Contract de prestari servicii - consultanta (afaceri)
Proiect de divizare (totala sau partiala - desprindere) (2 documente: complex si in extras)
Proiect de fuziune prin absorbtie (2 documente: complex si in extras)
Proiect de fuziune prin contopire (2 documente: complex si in extras)

242102

Consilier juridic

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 242, Grupa de baza 2421)

Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)


Fisa de post pentru Consilier Juridic
Contract de prestari servicii - consultanta (afaceri)
Proiect de divizare (totala sau partiala - desprindere) (2 documente: complex si in extras)
Proiect de fuziune prin absorbtie (2 documente: complex si in extras)
Proiect de fuziune prin contopire (2 documente: complex si in extras)
Deci prin contract de prestari servicii ca si consilier juridic se poate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilierii juridici dispar ca profesie conform noului cor? myrchis myrchis se pare ca ni se pregateste ceva frumos de catre acest guvern minunat .. prin noul COR cu aplicare din 2011 ..profesia de consilier juridic va disparea din ... (vezi toată discuția)
Functia de consilier juridic nu poate fi cumulata cu alte functii? bcfbmv bcfbmv Buna seara, Spuneti-mi va rog, daca am o functie (de casier) la o societate si (avand \"Dreptul\" terminat), vreau sa cumulez cu functia de consilier ... (vezi toată discuția)
Inregistrare consilier juridic la registrul comertului Simona Popa Simona Popa Buna ziua, Am o nelamurire cu privire la care nimeni nu m-a putut lamuri pana acum. Aşa ca, am rugamintea la Dvs., daca ştiti, sa ma luminati şi pe mine. ... (vezi toată discuția)