Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... reglementari europene
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

reglementari europene

Exista in legislatia romana prevedere potrivit careia reglementarile europene (EN, SR EN) referitoare la un produs primeaza in fata celor romane (STAS) sau internationale (fise UIC)? Multumesc!
Instalatia de climatizare a vagoanelor de calatori tine de domeniu reglementat in prisma directivelor din domeniu joasa tensiune.
Fisa UIC 553:2003 este o specificatie a produsului la momentul respectiv, standardele EN 13129-1, EN 13129-2 sunt de baza, si trebuie sa tineti cont si de:

-HG 457 / 18.04.2003 privind asigurarea securităţii utilizatorilor de echipamente electrice de joasă tensiune
-HG 1514 / 18.12.2003 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 457/2003 privind asigurarea securităţii utilizatorilor de echipamente electrice de joasă tensiune
-Ordin MEC 384 / 22.06.2004 pentru aprobarea Listei cuprinzând standardele române privind asigurarea securităţii utilizatorilor de echipamente electrice de joasă tensiune, care adoptă standardele europene armonizate
Va multumesc pentru raspunsuri!