Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontare bon si factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontare bon si factura

e adevarat ca daca bonul fiscal nu are stampila pe verso nu e valabil si daca valoarea lui depaseste 100 lei , atunci e obligatoriu factura
ma refer la valabilitatea lui in registru plati - incasari
si as mai avea o intrebare : in registru plati - incasari se trece suma fara TVA de pe factura?
va multumesc
pentru srl...daca exista ordin de delegatie.....decont de cheltuieli aprobat de conducere......de considera cheltuieli deductibile.....deci si ptr Pfa....cred:)

[ link extern ] /
Bonul fiscal (cu exceptia aratata aici - cel de combustibil) nu constituie document de inregistrare in contabilitate ; el are valoare doar de chitanta.

Deci :
- nu este vorba de vreo limita (sub care .. si peste care..) ; a fost candva aceasta limita.
- nu se pune problema nedeductibilitatii, ci chiar a oportunitatii inregistrarii lui in contabilitate.

In opinia mea singura inregistrare admisa este :
461 = 5311 (contravaloarea integrala a bonului)
unde 461 este un analitic deschis pe numele patronului / administratorului / directorului.
Din cate stiu, bonul fiscal stampilat care are valoare de pana la 100 RON, se inregistreaza in contabilitate fara factura. Daca depaseste 100 RON se inregistreaza obligatoriu cu factura (exceptie fac bonurile de combustibil). Am intrebat de curiozitate cativa clienti de-ai mei si acelasi raspuns l-am primit. La mine la firma cel putin se aplica aceasta regula
@viov:
"1. În cazul achiztionării carburantilor auto pe bază de bon fiscal,
bonurile sunt documente justificative care stau la baza înregistrării
cheltuielilor în contabilitate dacă sunt stampilate si au înscrise denumirea
cumpărătorului si numărul de înmatriculare a autovehiculului.
2. (1) Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale în
baza Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia
operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,
republicată, cu modificările si completările ulterioare, sunt documente care
atestă efectuarea plătii si se anexează la Registrul de casă.
(2)Înregistrarea în contabilitate a bunurilor achizitionate sau a
serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe bază de bon
fiscal, se poate efectua în următoarele conditii:
(i) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau
serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat
electronic fiscal;
sau
ii) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă
intrarea în gestiune a bunurilor achizitionate
, fie cu alte documente cum sunt:
ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal,
documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizează
efectuarea acestor cheltuieli
. În cazul utilizării decontului de cheltuieli,
documentul utilizat este „Decont de cheltuieli – cod 14-5-5” aprobat prin
Ordinul ministrului economiei si finantelor nr 3512/2008 privind documentele
financiar-contabile, care va fi adaptat în mod corespunzător pentru decontări
interne."- extras din:Ghid practic privind reflectarea în contabilitate a unor operatiuni economice emis de MFP dupa intrarea in vigoare a OUG 34/2009.
eu utilizez decont de cheltuieli , la care atasez bonurile si le consider deductibile . daca inlocuiesc un bec sau o priza , sau mai stiu eu ce ,ca sa va dau un exemplu de ce sa nu fie deductibila chelt.reprezentata de un bon fiscal ?
sigur sunt situatii in care se pot deconta , dar nu sunt ded.
vidiva, utilizator