Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontare bon si factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontare bon si factura

e adevarat ca daca bonul fiscal nu are stampila pe verso nu e valabil si daca valoarea lui depaseste 100 lei , atunci e obligatoriu factura
ma refer la valabilitatea lui in registru plati - incasari
si as mai avea o intrebare : in registru plati - incasari se trece suma fara TVA de pe factura?
va multumesc
Mie mi s-a spus ca nu se pot deduce de catre intreprinderile individuale cheltuielile aferente combustibilului, decat in cazul in care se demonstreaza ca ai angajati pe care ii transporti la/de la punctul de lucru. Este valabila aceasta afirmatie?
da
Acestea sunt exceptiile care permit deducerea ch cu combustibilul la intrep individuale :
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază și protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forței de muncă;

2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;

3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfăşurarea activității de instruire în cadrul şcolilor de șoferi.