Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj - cum recuperez suma imprumutata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj - cum recuperez suma imprumutata?

Buna,

Ma poate ajuta cineva si pe mine? Am locuit impreuna cu un barbat 5 ani, la un moment dat i-am imprumutat 6000 lei dar fara martori. Acum ne-am despratit ,dar banii nu vrea sa imi mai dea inapoi... el spune sa consider ca i-am platit chirie. #-o
El nu trebuia sa platesca impozit daca m-a tinut in chirie catre stat?

Si eu ma indoiesc ca vor recunoaste ceva.

Aveti facturile/chitantele pt ce ati cumparat?
suma de bani pe care i-ati imprumutat-o nu cred ca o sa mai recuperati . nu aveti nici un fel de dovada ca i-ati dat banii respectivi .
in ceea ce priveste bunurile mobile pe care le-ati achizitionat in perioada concubinajului , si dvs. aveti dreptul la acestea .
de asemenea, daca s-au adus imbunatatiri imobilului fostului concubin in perioada cat ati locuit impreuna , puteti fi despagubita.
indicat ar fi sa mergeti pt. o consultatie juridica la un avocat din localitatea de domiciliu .