Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... diferenta 14 mp intre ce scrie in acte si cat e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

diferenta 14 mp intre ce scrie in acte si cat e spatiul. ce sa fac?

am cumparat un spatiu comercial de 96 mp( ccnform contractului notarial si cadastrului) iar la final mi-am dat seama ca lipsesc 14mp deci m-am ales cu 82mp cei care mi-au vandut spatiul au totusi mp care imi lpsesc in prelungirea unui spatiu comercial care il au in proprietate.Vanzatori mi-au spus ca e o gresala de la cadastru si ca ei nu au ce face ,desi eu cred ca e imposibil sa se gresasca cu 14 mp!...ce ar trebui sa fac ? Daca i-as da in judecata cat timp ar dura si ce sanse am sa castig? va multumesc!
Din punctul meu de vedere aveti sanse sa obtineti cel putin o despagubire baneasca deoarece dvs ati fost indus in eroare stiind ca achizitionati un spatiu de 96 mp!! Parerea mea este ca ar trebui sa discutati cu vanzatorul si sa ii solicitati sa va dea diferenta de 14 metri patrati din spatiul vecin pe care-l detine! Explicati-le ca ii veti da in judecata si le veti bloca si cartea funciara a spatiului vecin pe care il detin! Sau cereti-le inapoi contravaloarea celor 14 mp lipsa!B-)
multumesc mult !