Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire CASCO in caz de dauna totala proprietate ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire CASCO in caz de dauna totala proprietate firmei de leasing

am un autoturism la care mai am de patit 5 rate din contractul de leasing aproximativ 500 euro si taxa reziduala de 1600 euro in total 2200 euro. autoturismul este asigurat la unita asigurari iar valoarea acestuia in contract este de 6200 euro. de curand am suferit un accident iar autoturismul cred ca va obtine dauna totala. cine va primi restul sumei de bani (6200-2200=4000) in cazul in care voi obtine duna totala, firma de leasing (proprietar) sau eu ca utilizator?????
Societatea de leasing ca proprietar.
Cititi cu atentie contractul de leasing. In mod normal, firma de leasing primeste la dauna totala intre 70 si 90% din suma asigurata. Acum sunt doua variante: 1) firma de leasing opreste epava si va returneaza ce ati achitat pana acum; 2) va lasa dv. epava , scade ce mai datorati si va returneaza ce mai ramane din ce ati achitat pana acum. Totul depinde de ce prevede contractul de leasing.
va multumesc pentru raspuns