Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA amenda nedepunere declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

amenda nedepunere declaratia 394

Care e amenda pentru nedepunerea declaratiei 394 in cazul in care nu am decat operatiuni de achizitie bunuri din tara, deci nu am obligatia platii TVA
daca nu aveti operatiuni care sunt in sfera TVA, nu trebuie sa depuneti declaratia 394, declaratia 394 se depune la semestru, si numai daca aveti facturi care contin TVA le inregistrati in declaratie , in caz contrar nu depuneti in semestrul respectiv 394
Am achizitionat bunuri care au Tva dar nu de plata ci de recuperat.Care e valoarea amenzii pentru nedepunere 394
spre deosebire de colega mea , am inteles ca sinteti platitor de tva, dar faceti operatiuni scutite pentru care aveti drept de deducere, iar pentru achizitiile cu drept de deducere efectuate aveti obligatie de declarare prin decl.394
Daca e asa, atunci amenda este intre 12000 si 14000 lei pentru persoane juridice, cf cpf cf art 219 alin 1 lit f si alin 2
Declaratia 394 este emisa prin ordin 702/2007 "în baza prevederilor art. 52 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare,".Codul procedura fiscala actualizat pentru 2009 la art. 52 alin 1 prevede:"(1) Contribuabilul sau altă persoană împuternicită de acesta are obligaţia de a furniza organului fiscal informaţiile necesare pentru determinarea stării de fapt fiscale. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite informaţii şi altor persoane cu care contribuabilul are sau a avut raporturi economice sau juridice. Informaţiile furnizate de alte persoane se iau în considerare numai în măsura în care sunt confirmate şi de alte mijloace de probă.".Deci conform ordin 702 /2003 daca nu depun 394 inteleg ca nu am respectat art 52 cpf si drpet urmare ma supun contraventiilor prevazute lpentru nerespectarea art 52.
cod procedura contraventii:
r) refuzul de a îndeplini obligaţia prevăzută la art. 52 alin. (1).

e) cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt de până la 50.000 lei inclusiv;

f) cu amendă de la 4.000 lei la 6.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt cuprinse între 50.000 lei şi 100.000 lei inclusiv;

g) cu amendă de la 6.000 lei la 8.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 25.000 lei la 27.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. n) - r), dacă obligaţiile fiscale sustrase la plată sunt mai mari de 100.000 lei;

In cazul meu nu exista obligatie fiscala sustrasa la plata ca nu am comercializat nimic deci obligatia nu exista.
Care e amenda pentru nedepunere 384 avand in vedere ca ea are la baza art 52 din cpf?
Catalin2010 a scris:

In cazul meu nu exista obligatie fiscala sustrasa la plata ca nu am comercializat nimic deci obligatia nu exista.

Sunteti sau nu platitor de TVA ?
Aveti tva de dedus si nu aveti tva calculat ? Ce anume operatiuni desfasurati?
M-ati indus in eroare cu ce ati spus mai sus
Fiti va rog mai explicit,ca sa pot interpreta corect si sa nu va derutez pentru ca mi-ar parea tare rau...
Multumesc
:)