avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum pot iesi dintro firma in care suntem 2 asociati?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum pot iesi dintro firma in care suntem 2 asociati?

suntem 2 asociati intro firma si doresc sa ies, ira important este ca celalalt asociat refuza orice colaborare,comunicare. avem 50-50% actiuni, e un srl , iar eu sunt si administrator. multumesc
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 15:10, 24 Martie 2010
cumparati dvs partile lui sociale daca nu vrea sa le ia pe ale dvs..poate se gandeste ca ati facut smecherii si acum le treceti in contul lui odata cu partile sociale si administrarea firmei..maia veti posibilitatea sa solicitati dezolvarea firmei ptr imposibilitatea desf obiectului de activitate
convocati adunarea generala a asociatilor cu ordinea de zi cesiunea de parti sociale, retragerea din functia de administrator, retragerea din societate. in cazul in care nu aveti niciun rezultat va puteti adresa instantei de judecata
cum si unde pot cere dizolvarea pe m,otiv ca nu pot desf activitatea?
cum si unde se poatye convoca adunarea asoc ...? multumesc
chiar nu vreau sa cumpa partile resp , ci doar dizolvarea societatii, intetionez sa deschid un pfa care este scutit de imp minim de 500 euro pe an. mentionez ca soc din care vreau sa ies sau s-o dizolv este deja asuspendata.

Alte discuții în legătură

Convocare aga la punctul de lucru. manea01razvan manea01razvan Buna ziua, Am neglijat schimbarea contractului de sediu social al firmei(srl),activitatea desfasurandu-se la punctul de lucru inregistrat. AGA nu se mai ... (vezi toată discuția)
Lichidare fara consens SVD SVD Se poate initia lichidarea unei societati fara acordul tuturor asociatilor (ponderea este 50-50) Asociatul care s-ar opune este si administrator unic. In ... (vezi toată discuția)
Vreau sa nu mai fiu administrator bizi bizi Sunt administrator si asociat, 50%, al unei s.c. Doresc sa ies din acest clinci care nu mi-a adus decat batai de cap si bani pierduti. Asociatii, 2 la numar, ... (vezi toată discuția)