Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum pot iesi dintro firma in care suntem 2 asociati?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum pot iesi dintro firma in care suntem 2 asociati?

suntem 2 asociati intro firma si doresc sa ies, ira important este ca celalalt asociat refuza orice colaborare,comunicare. avem 50-50% actiuni, e un srl , iar eu sunt si administrator. multumesc
cumparati dvs partile lui sociale daca nu vrea sa le ia pe ale dvs..poate se gandeste ca ati facut smecherii si acum le treceti in contul lui odata cu partile sociale si administrarea firmei..maia veti posibilitatea sa solicitati dezolvarea firmei ptr imposibilitatea desf obiectului de activitate
convocati adunarea generala a asociatilor cu ordinea de zi cesiunea de parti sociale, retragerea din functia de administrator, retragerea din societate. in cazul in care nu aveti niciun rezultat va puteti adresa instantei de judecata
cum si unde pot cere dizolvarea pe m,otiv ca nu pot desf activitatea?
cum si unde se poatye convoca adunarea asoc ...? multumesc
chiar nu vreau sa cumpa partile resp , ci doar dizolvarea societatii, intetionez sa deschid un pfa care este scutit de imp minim de 500 euro pe an. mentionez ca soc din care vreau sa ies sau s-o dizolv este deja asuspendata.