avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... raspuns urgent si sigur- iesirea din tara a copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

raspuns urgent si sigur- iesirea din tara a copilului minor

mama este in strainatate de 2 ani, tatal in tara , iar copilul (6ani)este in tara dar "ascuns" de mama la niste rude, parintii sunt in divort fara pronuntare inca, mama intentioneaza sa scoata copilul din tara definitiv dupa incredintare, copilul a fost crescut in acest timp de tata si de bunicii din partea tatalui

se poate cere in instanta de catre tata ca mama sa nu scoata copilul din tara fara acordul tatalui si tatal sa poata lua copilul la domiciliul lui in vacante?....in conditiile in care legea hotaraste ca mama ramane cu copilul
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:19, 31 Ianuarie 2007
Politistii de frontiera permit iesirea din tara a minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau face dovada decesului celuilalt parinte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordul tatalui ana_bela ana_bela In cazul in care divortul a ramas definitiv si minorul a fost incredintat mamei, aceasta poate iesi din tara cu copilul fara acordul tatalui, de exemplu intr-o ... (vezi toată discuția)
Cum scoti copilul din tara raluflory raluflory mare dilema mare ! cine ma poate ajuta. sunt si eu la inceput de drum.... speta: mama si tata sunt plecati in italia dar sunt despartiti (nu legal). fetita ... (vezi toată discuția)
Emigrare cu copil minor incredintat dausioana dausioana sunt divortata si prin sentinta definitiva si irevocabila mi s-a incredintat minorul de 4 anisori.intrebarea mea este daca pt a pleca in sua definitiv cu ... (vezi toată discuția)