Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Studenti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Studenti

As dori, daca se poate, sa aflu un raspuns specializat in legatura cu o problema de familie:
Daca o familie (destul de instarita) are un singur copil, de 22 de ani, si acesta este student in alt oras la o facultate de durata, familia are dreptul de a-i refuza sprijinul minim financiar pentru a-si termina studiile? Sau este obligat sa il sustina? Si daca da in ce masura si ce se poate face. Va multumesc anticipat.
dar daca parinti nu sunt divortati va puteti adresa instantei ptr abandon de famile (proces penal , taxe infime ) dvs aveti drept la intretinere pana la 26 de ani asa cum in caz ca ar fii fost divortati unul din parinti ar fi trebuit sa va plateasca pensia de intretinere pana la 26 ani tot asa va puteti adresa instantei impotriva ambilor parinti
Multumesc pentru informatii. Important este sa imi cunosc drepturile, pentru ca nu cred, sau cel putin sper, sa nu se ajunga la proces, pentru ca motivele de obicei sunt infime si infantile, doar ca sa ma umileasca si sa stiu ca sunt la mana lui. Din pacate mama se pare ca nu are niciun cuvant de spus. Dar macar sa imi cunosc drepturile si poate lucrurile vor sta altfel. Multumesc
Floare221, utilizator
ricu a scris:
dar daca parinti nu sunt divortati va puteti adresa instantei ptr abandon de famile (proces penal , taxe infime ) dvs aveti drept la intretinere pana la 26 de ani asa cum in caz ca ar fii fost divortati unul din parinti ar fi trebuit sa va plateasca pensia de intretinere pana la 26 ani tot asa va puteti adresa instantei impotriva ambilor parinti

Asta nu am mai auzit-o! Unde scrie asa ceva? Pentru o plangere pe abandon de familie trebuie sa existe o hotarare irevocabila prin care debitorul - parintele obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea majorului - sa nu-şi fi indeplinit, cu rea vointa, aceasta obligatie.
Exista vreun temei legal din care sa rezulte obligatia parintilor majorului de a fi obligati la intretinerea copilului lor pana la adanci batraneti?
In Germania, la 18 ani, copiii sunt trimisi la munca sa se intretina singuri si, daca au posibilitati, sa-si continue studiile. Numai la noi, in Romania, exista aceasta asa-zisa "cutuma" ca parintii sa-si ajute copiii toata viata lor, nelasandu-i sa se descurce singuri. Nu cred ca acest obicei este unul normal. Dar, parerea mea este una dintre sute...
Poate altii au alte pareri, ca din contradictorialitati se naste progresul... ;)
nu cred ca a zis cineva de adanci batraneti, vroiam doar sa nu fiu nevoita sa renunt la studii pt a ma intretine strict. mi-ar fi placut sa o termin. in princiupiu ideea pe care am inteles-o este ca pana la 26 de ani pot solicita un gen de pensie pentru studii. nici nu imi doresc mai mult de atat si nu am pus problema pana la adanci batraneti, doar sa-mi termin studiile.