avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

va rog sa-mi spuneti in ce consta divortul prin notariat si ce taxe trebuie platite cu aproximatie
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 11:14, 4 Aprilie 2010
nu se poate face divortul prin notariat

Codul de procedura civila prevede o singura modalitate de divort: prin instanta de judecata, deocamdata.
Noile prevederi privind modalitatile de divort, prin instanta si la Oficiul de Stare civila, nu stim cum, daca si cand vor intra in vigoare. Daca generatia noastra sau cei care ne vor urma le vor putea pune in practica. ;)
DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.
elenadc a scris:

DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.

In momentul de fata singura modalitate de a divorta este cea judecatoreasca,asa cum a spus si dna avocat,indiferent daca divortul este prin acord sau nu.Exista intr-adevar prevazuta posibilitatea desfacerii casatoriei pe cale administrativa sau prin notariat in Noul Cod Civil (Cap.VII),insa nu se stie exact cand si daca acest nou cod va intra in vigoare.
elenadc a scris:
DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.

Observ ca pe acest site, toata lumea cunoaste dreptul chiar daca nu este jurist sau avocat! Dar, in fiecare zi invatam din greselile noastre si din greselile altora, pentru a da dovada ca suntem destepti.
Daca stiti atat de bine acest lucru, va rog sa postati aici temeiul de drept pe care va bazati aceasta afirmatie. Ma refer la temei de drept aplicabil in prezent...
O umila avocata...;)

Alte discuții în legătură

Divortul in noul cod civil si codul de procedura civila cmunteanu2002 cmunteanu2002 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca prevederile privitoare la divort (in special cele privitoare la modalitatea de desfacere a casatoriei - instanta, ... (vezi toată discuția)
Conventia matrimoniala ContSters86365 ContSters86365 as dori sa stiu si eu cit costa intocmirea conventiei matrimoniale si daca este valabila si in strainatate:( (vezi toată discuția)
Noul cod penal Iloredana Iloredana stie cineva daca are vreo sansa noul cod penal si daca da cam pe cand ar putea intra in viguare? (vezi toată discuția)