Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

va rog sa-mi spuneti in ce consta divortul prin notariat si ce taxe trebuie platite cu aproximatie
nu se poate face divortul prin notariat

Codul de procedura civila prevede o singura modalitate de divort: prin instanta de judecata, deocamdata.
Noile prevederi privind modalitatile de divort, prin instanta si la Oficiul de Stare civila, nu stim cum, daca si cand vor intra in vigoare. Daca generatia noastra sau cei care ne vor urma le vor putea pune in practica. ;)
DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.
elenadc a scris:

DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.

In momentul de fata singura modalitate de a divorta este cea judecatoreasca,asa cum a spus si dna avocat,indiferent daca divortul este prin acord sau nu.Exista intr-adevar prevazuta posibilitatea desfacerii casatoriei pe cale administrativa sau prin notariat in Noul Cod Civil (Cap.VII),insa nu se stie exact cand si daca acest nou cod va intra in vigoare.
elenadc a scris:
DIVORTUL PRIN ACORD COMUN SI FARA COPII MINORI REZULTATI DIN CASATORIE, SE POATE FACE SI LA PRIMARIE. DAR NU VA VA SPUNE NICI UN AVOCAT ASTA.

Observ ca pe acest site, toata lumea cunoaste dreptul chiar daca nu este jurist sau avocat! Dar, in fiecare zi invatam din greselile noastre si din greselile altora, pentru a da dovada ca suntem destepti.
Daca stiti atat de bine acest lucru, va rog sa postati aici temeiul de drept pe care va bazati aceasta afirmatie. Ma refer la temei de drept aplicabil in prezent...
O umila avocata...;)