Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit nevoi personale - recalculare rate, posibil?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit nevoi personale - recalculare rate, posibil?

In urma cu 2 ani am solicitat un credit de nevoi personale....acum salariile s-au micsorat, dar rata a ramas aceeasi ...intrebare: pot solicita bancii o recalculare a ratei???
multumesc
puteti solicita in scris bancii orice doriti ( recalculare, reesalonare etc). atasati si dovada veniturilor.
asta nu inseamna ca banca va solutiona favorabil dvs, cererea, dar macar incercati
Nu stiu la ce banca aveti facut imprumutul, dar eu va spun ce am facut eu.
Nu mai am venit din decembrie anul trecut.
Am mers la banca, BCR, si am solicitat pe baza adeverintei eliberate de administrattia fiscala locala-precum ca nu am venit si cartea de munca, o aminare a ratelor, . Se completeaza ceva formulare, se asteapta ceva timp si in final.......primesti raspunsul, eu am cerut din start 6 luni......
Dar am obtinut, in prima faza o aminare cu 3 luni, urmind ca in iunie, daca nu-mi gasesc de lucru sa mi se mai acorde inca 3 luni, sau sa incep plata lor, bineinteles cu ceva euroi adunati la rata.
Bine, oricum banca nu ramine pierduta, ca trebuie sa platesc totusi vreo 50 euro pe luna, pentru comision risc si comision gestionare, dar fata de 250..... e ceva.
Pt acel act aditional am platit 30 euro, banuiesc ca daca vreau prelungire voi mai plati 30.......
Actul l-am facut la inceputul lui martie cind am vazut ca nu gasesc nimic, si sa nu ma trezesc cu o vreo executare, desi era cit pe ce.
Spe ca ti-am fost de folos........ cu aceste informatii.......
Buna seara user lalanec

interventie moderator

Va rog sa stergeti din textul ultimului dvs. mesaj denumirea societatii bancare implicate in discutie.Ati incalcat Regulamentul de postare si riscati sa va fie sters mesajul.
Multumesc.
Avand in vedere creditul obligatoriu de acoperit si imposibilitatea reala de plata,se impune sa comunicati si sa dovediti creditorului situatia cu care va confruntati,
solicitand esalonarea creditului restant
Pentru materializarea solicitarii dnei avocat,beneficiati de facilitatea Editeaza care va permite revenirea la text,stergerea denumirii creditorului
ynocentta, utilizator
lalanec a scris:

Nu stiu la ce banca aveti facut imprumutul, dar eu va spun ce am facut eu.
Nu mai am venit din decembrie anul trecut.
Am mers la banca, BCR, si am solicitat pe baza adeverintei eliberate de administrattia fiscala locala-precum ca nu am venit si cartea de munca, o aminare a ratelor, . Se completeaza ceva formulare, se asteapta ceva timp si in final.......primesti raspunsul, eu am cerut din start 6 luni......
Dar am obtinut, in prima faza o aminare cu 3 luni, urmind ca in iunie, daca nu-mi gasesc de lucru sa mi se mai acorde inca 3 luni, sau sa incep plata lor, bineinteles cu ceva euroi adunati la rata.
Bine, oricum banca nu ramine pierduta, ca trebuie sa platesc totusi vreo 50 euro pe luna, pentru comision risc si comision gestionare, dar fata de 250..... e ceva.
Pt acel act aditional am platit 30 euro, banuiesc ca daca vreau prelungire voi mai plati 30.......
Actul l-am facut la inceputul lui martie cind am vazut ca nu gasesc nimic, si sa nu ma trezesc cu o vreo executare, desi era cit pe ce.
Spe ca ti-am fost de folos........ cu aceste informatii.......