ACCES GRATUIT
Guvernul va mai modifica o serie de legi, cu ocazia asumarii raspunderii pe descentralizare
Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, luni, dupa ce a prezentat proiectul descentralizarii parlamentarilor USL, ca odata cu angajarea raspunderii Guvernului asupra descentralizarii vor fi modificate si Legea functionarului public, precum si Legea administratiei publice.
Articolul continuă mai jos
"Am discutat de asemenea ca odata cu angajarea raspunderii sa nu ne agajam raspunderea numai pe proiectul descentralizarii, ci si pe un pachet minim de legi privind reforma administratiei, adica sa adoptam niste modificari si la Legea Statutului functionarului public si la Legea administratiei locale", a spus Dragnea.
Intrebat de ce a optat Guvernul pentru a modifica aceste legi prin angajarea raspunderii, Dragnea a precizat ca este vorba de un prilej in care Executivul isi poate angaja raspunderea pentru un pachet de reforma mai mare decat descentralizarea, cele doua legi fiind legate de procesul de descentralizare.
Cititi articolul integral pe Business24.ro.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)