avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate diana_sal

Activitate diana_sal

Buna ziua,
Daca am de platit lunar 3 pensii de intretinere pentru 3 copii minori, acestea totalizand 1/2 din veniturile mele salariale lunare, mai poate fi pusa in executare o hotarare judecatoreasca prin care se dispune plata unei sume de bani? In cazul in care hotararea nu se poate executa acum, se prescrie? In cat timp?
Multumesc!
solicitare interogatoriu. probe noi
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu o informatie. am fost chemat in judecata pentru pretentii, am depus intampinare in termen, am solicitat proba cu martori. la primul termen, nu s-a judecat fondul, ci s-a declinat competenta catre alta judecatorie. acum am primit un nou termen, la noua judecatorie.
intrebarea mea este daca mai pot solicita acum interogatoriul reclamantului si mai pot depune probe noi, pe care nu le+am inclus in intampinare. mentionez ca intre timp am intra in posesia unor informatii pe care nu le detineam la depunerea intampinării.
Buna ziua,
Am depus o notificare cu privire la darea in plata. Banca nu s-a prezentat la notar, conform notificarii, ci a formulat contestatie. In urma procesului a pierdut . Eu nu am fost informata nici de catre banca, nici de instanta ca s-a depus contestatie si nici ca instanta i-a respins bancii contestatia. Am aflat intamplator, de pe portalul instantei, la cateva luni dupa, deci eu nu am putut cere din nou bancii, in termen de 10 zile, sa se prezinte la notar pentru darea in plata si nici banca nu m-a mai contactat.
Intrebarea mea este:
In aceasta situatie in sarcina cui cade urmatorul pas? In ce situatie ma aflu eu? Mai este acoperita de notificare suspendarea ratelor? daca nu, de cand nu mai este acoperita?
Multumesc!

ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor
buna ziua!
o hotarare data in urma unei cereri de ordonanta pesedintiala pentru stabilirea pensiei de intretinere minor, este pusa in executare automat sau mai trebuie apelat la un executor judecatoresc?
Este trimisa hotararea judecatoreasca la angajatorul tatalui pentru a se opri suma respectiva lunar din salariu sau trebuie solicitat acel lucru angajatorului de catre mama?
multumesc!
Răspuns la discuția nerespectare conventie divort
multumesc!
Multumesc!
as putea incerca cu o cerere de amanare cu acordul celeilalte parti?
iar daca nu ma prezint, ce se poate intampla? este divort cu acordul partilor.
divortul este cu acordul partilor, iar sotul nu se opune sa amanam, pentru a nu strica vacanta copiilor. deci amandoi am fi de acord cu amanarea.
multumesc!
Preschimbare sau amanare termen proces de divort

buna ziua! stiti cumva, in cazul in care s-a stabilit termen de divort la o data la care eu si copiii suntem in vacanta, in strainanate, pot solicita amanarea sau preschimbarea termenului? care dintre cele doua cereri este mai potrivita si ce documente justificative trebuie sa depun?
multumesc!
nerespectare conventie divort

buna ziua!
fosta sotie m-a dat in judecata pentru ca nu am contribuit, pe langa pensia alimentara pe care o platesc lunar copilului, la alte cheltuieli suplimentare pe care ea le-a avut cu copilul. Acest tip de cheltuieli sunt prevazute in conventia de divort, noi parintii obligandu-ne sa le suportam in mod egal, cu conditia ca ambii sa fim de acord si sa luam impreuna decizia de a le face.
Mentionez ca eu nu am avut cunostinta de aceste cheltuieli, nu mi-am dat acordul pentru ele, insa acum m-am trezit cu facturi de aproximativ 15.000 euro reprezentand diverse cursuri de limbi straine, dansuri, si alte activitati, facute de copil in ultimii trei ani.

mentionez ca de la momentul la care am stabilit pensia alimentara a copilului si pana in prezent, eu am devenit tatal a inca 2 copii, insa nu am facut niciun fel de demers pentru micsorarea pensiei alimentare a primului copil, desi nu i se mai cuvenea aceeasi suma.

va rog sa imi spuneti daca are sansa de a ma executa in conditiile in care atunci cand fosta sotie a facut aceste cheltuieli. nu mi-a cerut acordul, asa cum este prevazut in conventia de divort.
multumesc!
Taxa de timbru pentru ordonanta presidentiala?
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o informatie. in cazul ordonantei presidentiale pentru stabilirea obligatiei de intretinere a minorilor pana la definitivarea divortului, se plateste taxa de timbru? Daca da, care e valoarea?
Multumesc1