avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate c-levi

Activitate c-levi

Buna,

am incheiat un precontract pt cumpararea unui imobil la o agentie imobiliara(am fost idiot si nu am fost la notar/avocat). Pe parcurs mi-am dat seama ca actele nu sunt in regula si ca nu are cum sa se finalizeze contractul de vanzare cumparare, pt ca "proprietarul" nu are CF-l, se judeca inca cu fostul proprietar.

Intrebarea mea este daca precontractul respectiv are vre-o valoare.
Daca nu, in cazul in care mergem( "proprietarul, pers de la agentie, eu) la notar, notarul poate sa-l legalizeze, sau sa-i deo o mai mare putere.

Din pacate cred c-o sa fiu nevoit sa incerc sa-mi recuperez avansul. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa am sanse.

Multumesc.
multumesc
multumesc
multumesc mult pt sfat
Buna,

va rog sa ma ajutati cu 1 sfat.

Am dat un avans pentru o garsoniera. Am facut un precontract(insa doar la agentie)
La inceput mi-au spus ca in 2 saptamani o sa vina CF-l si cu el mergem la notar.

Dupa 4 saptamani inca nu a venit nimic, iar vanzatorul mi-a spus ca putem merge sa facem contractul la notar si fara CF. (vanzatorul nu prea vrea sa mai astepte, motivand cu ceva probleme de familie-Spania etc...nerabdarea ei mi se pare cam suspecta...)

El are urmatoarele acte:

1)contractul de vanzare cumparare de la fostul proprietar

2)o sentinta judecatoreasca care specifica ca trebuie sa iasa intabularea.

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa am incredere si daca totul e legal.

Mi-a spus vanzatorul ca putem face o inputernicire, ca atunci cand ii vine intabularea sa pot sa merg eu direct si s-o inscriu pe mine.

Multumesc anticipat,
Levi

Buna,

va rog sa ma ajutati cu 1 sfat.

Am dat un avans pentru o garsoniera. Am facut un precontract(insa doar la agentie)
La inceput mi-au spus ca in 2 saptamani o sa vina CF-l si cu el mergem la notar.

Dupa 4 saptamani inca nu a venit nimic, iar vanzatorul mi-a spus ca putem merge sa facem contractul la notar si fara CF. (vanzatorul nu prea vrea sa mai astepte, motivand cu ceva probleme de familie-Spania etc...nerabdarea ei mi se pare cam suspecta...)

El are urmatoarele acte:

1)contractul de vanzare cumparare de la fostul proprietar

2)o sentinta judecatoreasca care specifica ca trebuie sa iasa intabularea.

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa am incredere si daca totul e legal.

Mi-a spus vanzatorul ca putem face o inputernicire, ca atunci cand ii vine intabularea sa pot sa merg eu direct si s-o inscriu pe mine.

Multumesc anticipat,
Levi
Răspuns la discuția Concediere in concediu medical?

Mai am o nelamurire. Desfiintarea postului se incadreaza la :
"(2) Prevederile alin. (1) nu se aplicã în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizãrii judiciare, a falimentului sau a dizolvãrii angajatorului, în condiţiile legii."

Buna,

va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:

Se poate ca o persoana aflata in concediu medical sa fie concediata?

Care sunt pasii care trebuie urmati?, ce trebuie sa semnez/sa nu semnez in cazul in care se intampla fapta relatata mai sus?

Multumesc

Discuție Demisie - somaj
Buna,

O persoana a lucrat 5 ani cu carte de munca. Dupa 5 ani firma a dat faliment si persoana respectiva a primit somaj timp de 1 luna
Dupa 1 luna in care a incasat somajul, persoana respectiva s-a reangajat la alta firma. Daca isi depune demisia pt ca nu-i convin conditiile de munca mai beneficieaza de somaj?

sau somajul se primeste doar in cazul in care persoana respectiva este demisa.

Va rog sa ma lamuriti.

Multumesc
Răspuns la discuția Stergere cazier
Multumesc mult!

Mi-ati inseninat ziua:)

O zi placuta si toate cele bune.