avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate cazandetuica

Activitate cazandetuica

Avand in vedere ca am o plangere penala pentru martorii micncinosi folositi de un presupus creditor ale caror marturii au dus la emiterea unei hotarari definitive pe care presupusul creditor a investit-o executorie, pot cere suspendarea executarii pana la finalizarea cercetarii penale aspura martorilor? Fac precizarea ca acel creditor nu mi-a inmanat nicio suma de bani dar a folosit martori mincinosi in urma declaratiilor acestora, declaratii ce nu corespund una fata de alta, a castigat procesul. Am renuntat la recurs sperand ca voi demonstra marturiile mincinoase. Deci, pot cere suspendarea executarii pana la clarificarea situatiei? Va multumesc
Discuție Ce pot face?
Am depus plangere penala pentru marturie falsa, procurorul, in rezolutie bate campii, incurca anii, inurca declaratiile, ce pot face contra acestui procuror, legal, ce articole, pe ce cale sa merg? E aiurea ce rezolutie da, in defavoarea mea, netinand cont de probe? Fac mentiunea ca cel caruia i-am depus plangere de marturie minciniasa e fiu de procuror, iar rezolutia, bate campii. Va multumesc
Discuție SFAT
Va rog un sfat, o plangere penala cu documente multe atasate, cum e mai bine sa o inaintez parchetului, prin posta sau depusa direct la registratura parchetului, ma tem de sustrageri. Va multumesc
Cine poate formula contestatie la executare silita, creditorul sau si debitorul? Daca poate si debitorul, o cercetare a politiei asupra unor probe din dosar, depusa de catre debitor, poate amana executarea silita pana la solutionare? Va multumesc
Răspuns la discuția Are valoare actul?
Da, o cunosc, dar spune ca actul acela, nepurtand un nr, neavand o stampila a firmei la care s-a facut vanzarea, nu e valabil, nu mai recunoaste ca i-am dat banii, vrea sa imi ia masina spunand ca eu am facut un act fals, ca el mi-a dat masina si a semnat urmand ca eu sa ii dau banii, nu recunoaste ca a primit banii, el avand alt CI nu cel trecut in actul de vanzare-cumparare. E inselaciune, pot face ceva, ma pot apara?
Am cumparat un autorurism, am semnat pe un formular de cumparare vanzare din acela autocopiator, in 3 exemplare cu care a venit vanzatorul, l-am semnat, am dat banii, nefiind la vreo firma, doar intre noi. Acum se pare ca nu sunt propietarul masinii intrucat, acel act nu are nicio firma trecuta care ar fi mediatizat actul. stampila, numar de contract, nimic, plus ca datele vanzatorului, CI, nu corespunde, am fost atent doar la datele masinii care au corespuns, cautand vanzatorul dupa CI am aflat ca acel CI a fost declarat pierdut si are alt CI. Intrebarea este, e valabil sau nu actul? nici in cartea masinii nefiind firma nu am fost trecut ca noul proprietar... mai pot face ceva? sunt sau nu propiretarul masinii, de vanzator, nu mai dau.... doar ca ma ameninta ca masina nu e a mea, ca mi-a dat-o putin timp spre folosire si sa i-o returnez.... Spune corect, ce mai fac?
ajutor, va rog, stiu ca exista ceva legal, o lege ce reglemteaza chitantele de mana, care e, stiu ceva legat bun si acceptat, care e legea? Va multumesc!!!!
Discuție Ce articol?
Ce articol de lege as putea invoca in cazul in care un individ foloseste un act fabricat de el pentru pentru a ma santaja si a obtine bani. Cui ma adresez, in baza carei legi? Vreau sa fac plangere penala ca acest individ sa raspunda penal si nu stiu ce act sa invoc. Actul e fals, vreau sa demonstrez nulitatea lui si sa cer sa raspunda penal pentru asta, dar nu stiu ce articol sa invoc. Va multumesc!
Va rog frumos, exista o lege care reglementeaza niste termene fixe ca, in urma achizitionarii unui autovehicul vechi de la o persoana fizica, deci termene care sa prevada clar prezentarea cumparatorului la circumscriptia financiara pentru achitarea impozitului dar si la serviciul circulatiei rutiere pentru inamtriculare pe numele cumparatorului?Exista o lege care sa determine niste termene fixe pentru aceste lucruri caci nu gasesc pe net si am nevoie de aceste informatii. Care e leagea sa o pot citi si eu, ce lege reglementeaza aceste lucruri, termen de inscriere pentru impunere si inscriere la circulatie. Va multumesc
Am cerut incuvintare la excutare silita prin executor avand hotarare judecatoreasca pt executare, urmare cererii de incuvintare, am obtinut hotarare irevocabila in care ni s-a admis tot ce am cerut, institutia ce va fi executata mai are posibilitate de a contesta executarea? In ce termen? Va multumesc