avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate rozaliaersek

Activitate rozaliaersek

Răspuns la discuția succesiune casa fara acte
Multumesc!
Buna ziua.As dori si eu ceva lamuriri pentru o succesiune.E vorba de bunici,ambii decedati,a ramas o casa veche,taraneasca,fara acte,terenul de sub constructie fiind trecut in titlul de proprietate impreuna cu gradina,pe acelasi titlu de proprietate fiind trecute si terenurile aflate in extravilan.Este vorba de 4 mostenitori,4 frati,dintre care unul ar vrea sa isi faca o casa.In acest caz poate sa faca succesiunea doar pe terenul intravilan aflat in titlul de proprietate,cel in extravilan fiind impartit deja in 4 faptic,la intelegere intre ei.Ce se intampla cu casa veche,fara valoare in momentul de fata, pe care nu este nici un act,doar e inregistrata la primarie si se plateste impozit?
Buna ziua.Am si eu o nelamurire in legatura cu pensia de serviciu pentru functionarii publici cu statut special din cadrul ANP.Care este varsta standard pentru pensionare in anul 2018,deoarece in Legea nr.293/2004 actualizata se specifica ca este 55 de ani,iar in Legea 223/2015 scrie ca varsta standard de pensionare este de 60 de ani la care se ajunge treptat.Care lege este valabila acum?
Actele ce se depun sunt:
-cerere redactata pentru formularea actiunii(daca copiii au peste 14 ani,cererea se face in numele copiilor,cu precizarea ca sunt reprezentati prin.....numele dvs) in 2 exemplare
-copie dupa sentinta anterioara in 2 exemplare.
Aceste acte le-am depus eu recent.
Nu se platesc taxe.
Buna ziua.Am divortat in anul 2013,prin acordul partilor,la proces s-a stabilit pensia de intretinere pentru copii in procent si suma,la nivelul salariului avut de fostul sot la acea data.Intrebarea mea este,ce trebuie sa fac in momentul in care e marit salariul fostului sot iar de la locul lui de munca imi vireaza aceeasi suma ca si pana acum,adica suma fixa si nu procentul?
Discuție Poprire pe cont
Buna ziua.Un cabinet medical veterinar a acumulat restante mari la plata CASS,care au fost calculate retroactiv pe cativa ani iar acum fiscul a pus poprire pe contul bancar.Aceste sume poprite se pot trece la cheltuieli?
Buna ziua,Am o bunica de 90 de ani care sufera de dementa si necesita supraveghere continua,care este asigurata de mama mea,care sta tot timpul cu ea.Intrebarea mea este daca bunica mea poate beneficia pe langa pensie de un ajutor sau ceva asemanator pentru dementa iar daca mama mea ar avea vreun drept pentru un ajutor ca insotitor si ce demersuri ar trebui facute.Mentionez ca mama mea si-a depus actele pentru pensie la limita de varsta in luna ianuarie 2014.Va multumesc anticipat.
Buna ziua,am divortat in luna august 2013 si am primit sentinta definitiva in luna octombrie prin care s-a stabilit plata sumei de 268 lei lunar pentru cei 2 copii ai mei,reprezentind 1/3 din veniturile tatalui,incepind cu data 07.06.2013.In luna aceasta i s-a retinut sotului pe stat de plata si mi s-a virat in contul personal suma de 265 lei.Cum pot sa recuperez pensia alimentara pe cele 3 luni(iun-aug),i se poate retine retroactiv pe stat de plata sotului si care este procentul maxim?Va multumesc.
Buna ziua,in data de 14.08.2013 am termen de judecata pentru divort prin acordul partilor,mi-a venit citatie acasa si vreau sa stiu daca si copiii minori in varsta de 13 si 11 ani trebuie sa fie prezenti la proces si vor fi audiati deorece in citatie nu se precizeaza nimic despre acest lucru.Ancheta psiho-sociala a fost efectuata la domiciliul meu,unde locuiesc copiii si au fost intrebati cu care dintre parinti vor sa stea.
Buna ziua,am depus actele pentru un divort prin acord si anume:certificatul de casatorie,certificatele de nastere ale copiilor,taxa de timbru si timbrul judiciar dar am auzit di anumite surse ca pentru stabilirea pensiei de intretinere pentru copii ce o va plati tatal ar fi nevoie de adeverinta de salar de la locul de munca.As mai putea depune la dosar aceasta adeverinta tinind cont de faptul ca s-a stabilit data pentru proces pentru 14.08.2013.E nevoie si de adeverinta de la locul meu de munca? Ar fi posibil sa se amane cauza din acest motiv?