avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate maryang

Activitate maryang

In cazul pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potențial daca pt o anumită vârstă exista un stagiu minim de cotizare cf tab 3,Art.76 din legea 263/2010.La stabilirea acestui stagiu minim se iau în calcul anii lucrați în străinătate?
Intre anii 2004-2006 am primit de la CNPAS niste"Certificate privind stagiul de cotizare si punctajul anual in sistemul public de pensii" pt. o perioada care incepe cu data de 1.04.2001.
In cazul meu in perioada 1.04.2001-1.07.2001(3luni) am beneficiat de Alocatie de Sprijin iar in perioada 1.07.2001-31.12.2001(6luni) am fost angajat.Pe Certificatul primit de la CNPAS pt. anul 2001 figureaza cele 3 luni de Alocatie de Sprijin ca stagiu de cotizare,cu punctajul aferent fiecarei luni.Stagiul de cotizare pe anul 2001 mentionat in Certificat este de 9 luni(3luni Alocatie Sprijin+6luni angajat),iar in punctajul TOTAL pe 2001 se regasesc si valorile pe cele 3 luni de Alocatie de Sprijin.
Conform legii 19/2000 publicata in MO la 1.04.2000 si care a intrat in vigoare la 1.04.2001 Alocatia de Sprijin reprezinta Stagiu de Cotizare.

Intrebari:
1.Alocatia de Sprijin reprezinta Stagiu de Cotizare dupa 1.04.2001?
2.Dar intre 1.04.2000-1.04.2001?
3.Alocatia de sprijin se poate folosi pt.calculul Sporului de Vechime la Salariu?
Dorim sa angajam o vanzatoare la un magazin alimentar,si sa retinem din start garantie materiala inca de la inceput 3 salarii, deoarece celelalte angajate au iesit lipsa la inventar si au parasit locul de munca.Pt a nu mai pati lucruri de genul acesta e corect sa retinem din start garantia materiala sau cum ar trebui sa procedam?
Discuție Somaj 30%

Art. 73. - (1) Persoanele prevazute la art. 72 beneficiaza de aceasta suma si in situatia in care, in perioada pentru care au dreptul la indemnizatia de somaj, le inceteaza raportul de munca sau de serviciu la primul angajator si se incadreaza la un alt angajator.
Intrebari:
-incetarea raportului de munca cu primul angajator se poate face cu orice articol,de ex.demisie sau cu acordul partilor?
-este necesara continuitatea intre cele doua locuri de munca?
Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata .Datorita unor probleme , firma la care lucrez acum de 2 saptamani poate sa ma dea din nou in somaj?
=D>
Contractul expira automat dupa o luna , cine ma trimite in somaj firma sau merg eu la somaj ?Care ar fi procedura?
Am lucrat la o firma timp de doi ani si pe data de 01 septembrie am fost fortata sa-mi dau demisia.Daca peste ceva timp reusesc sa ma angajez la o alta societate si ma angajeaza cu contract pe perioada determinata de o luna pot fi trimisa in somaj mai apoi?
S-au ce sfat puteti sa-mi dati ca sa primesc somaj?
Se poate da adeverinta medicala pt. spital pt. un salariat aflat in somaj tehnic? Ce implicatie are un concediu medical in somaj tehnic?
s-a demonstrat ca soc. incalaca legislatia si la etajele superioare ale blocului sub aspectul zgomotului pe care il produce .Acum dupa atatea anchete si impuneri au facut in asa fel sa reduca partial nivelul de zgomot admis pt etajul care locuiesc , si au posib. sa regleze aparatele dupa bunul plac al lor fiind in continuare afectati.La un eventual control soc. regleaza aparatele in asa fel sa nu mai iasa masuratorile la noi in locinta si noi santem la mana acestor oameni care se razbuna pe noi pt ca le-am demonstrat ca incalca legislatia.Intrebarea este numai la mine nu trebuie sa deranjeze sau si la et inferioare ale blocului?Mentionez ca etajele inferioare nu fac reclamatie pt ca au unele beneficii................Nu ar trebui cei de la primarie sa faca o ancheta si la et. inferioare pt ca acolo ar iesi buletinele de masuratoare pt a se vedea ca soc incalca legislatia? Dar de fapt ei stiu acest lucru si raspund ca nu sant obligati sa faca acest lucru desi li s-au cerut sa se autosesize .Ce sa mai facem?
Multumesc e dificil de luptat cu institutiile statului care uneori nu-si fac treaba cum trebuie!Cu acea copie dupa docuentatia de lucrare demonstram acest lucru.:(