avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate VLADVIOREL12

Activitate VLADVIOREL12

AM AVUT UN UNCHI CASATORIT ,IN URMA CASATORIEI NU AU REZULTAT COPII .
SOTIA A DECEDAT ULTIMA .
CARE ESTE MODALITATE DE IMPARTIRE A MOSTENIRII DACA LA CASATORIE MATUSA NU A AVUT NIMIC .
NEPOTII CARE SUNT DIN PARTEA MATUSEI AU ACELEAS DREPTURI CA CEI DIN PARTEA UNCHIULUI
CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ ,SA MERG IN INSTANTA S-AU DIRECT LA NOTAR
Răspuns la discuția CUM PROCEDEZ?
sotia are resedinta in strainatate ,cred ca a imputernicit avocatul sa o reprezinte ,ea a deschis divortul si apoi a plecat din tara .
eu as fii dorit sa trimit o notificare ca sunt de acord cu divortul ,sau un document prin notar,ca asa tre sa strabat tara in diagonala ,si trebuie sa mai lipsesc si de la servici
Discuție CUM PROCEDEZ?
BUNA SEARA
sotia a deschis proces de divort ,noi nu mai stam impreuna de 2 ani,ea find plecata din tara .la revenirea in tara am discutat si am cazut de comun acord sa divortam,mentionez ca nu avem copii si nici bunuri de impartit.
sotia a venit in tara numai pentru o saptamana pentru a deschide divort in orasul ei natal,am primit citatia si as vrea sa trimit o hartie catre instanta ca sunt deacord cu divortul ,.eu neputand sa ma prezint ,si nu as vrea sa se lungeasca odata ce suntem amandoi de acord
cum trebuie formulata aceasta hartie ,ce trebuie sa contina ,trebuie legalizata?
revin cu detalii ca sa va rog sa-mi dati cateva sfaturi;
lucrez la o firma din data de 1 august 2006,cu contract de munca cu salariul de 5 mil brut incadrata atunci,pe o perioada de 1 an de zile facandumi-se contractul atunci.salariul meu net 4mil mi s-a virat pe un card de debit lunar.dupa un an de zile adica in august 2007mi s-a comunicat ca au facut act aditional la contractul de munca cu o nuoa salarizare pe care nu mi-au comunicat-o si nici actul aditional nu l-am vazut vreodata.....acum in anul 2009 in luna august am cerut 5 zile de concediu de odihna (mentionez ca nu am avut niciodata concediu in perioada de 3 ani)de cate ori am cerut concediu au refuzat sa-mi inregistreze cerearea si ma amenintau ca ma dau afara.acum au refuzat iar sa-mi intregistreze cerearea si m-au dat afara din firma verbal.eu din data de 21august pana la data 15 octombrie mi-am luat concediu medical pe care l-am trimis prin posta cu confirmare de primire fiindca la firma au refuzat sa-l primeasca.salariul pe luna august nu l-au virat pe card si refuza sa-mi dea banii(nici pe luna august ,nici pe medicale,nu am primit niciun ban).am facut cerere la data de 20 august sa-mi dea copie dupa cartea de munca,dupa actul aditional la cartea de munca si adeverinta din care sa reiese plata contributiilor sociale si au refuzat sa-mi dea.....
am facut sesizare la ITM si dupa 30 de zile am primit un raspuns evaziv si fara raspuns la solicitarile mele........mentionez ca in luna ianuarie mi-au dat o adeverinta pt medicul de familie in care mi-au scris ca salariul meu brut este 10 mil.si deci net este in jur de 7 mil.....acum ei ma santajeaza ca daca le semnez flururasi de salariu de la inceputul anului ,ei imi dau copie dupa actul aditional la cartea de munca(mentinez ca eu am primit in fiecare luna 4 mil pe card)iar restul banilor mi-i dadeau in mana.,fara sa semnez ceva pt primirea lor......
acum cer cateva sfaturi aici..........ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
cum procedez ?daca merg maine l
pot depune demisia cu art79(8)?
cum recuperez cartea de munca si drepturile salariale ?
pina in prezent am solicitat prin posta cu confirmare de primire copie carte de munca ,adeverinta pentru medic ,cerere concediu odihna si nu am primit de mai mult de 30 de zile nici un raspuns ,
cum ar trebui sa procedez,cat costa un avocat sa ma reprezinte in instanta?
Discuție carte de munca
dupa ce trimit prin posta demisia art79(8) de unde ridic carte de munca daca societatea va refuza sa mi-o dea?
cum formulez o demisie cu art79(8)
cum recuperez drepturile banesti?
daca refuza si dupa aceasta demisie trimisa prin posta sa-mi inchida cartea de munca si sa mi-o dea?pot trimite si la iteme o copie a demisiei pentru mai multa siguranta si pentru a fii sigur ca o vor inregistra?
Discuție demisie
cum formulez o demisie cu art79(8)?
dupa demisie mai am sperante sa primesc drepturile salariale din urma?
contabila firmei are dreptul sa semneze in locul meu fluturasi de salariu si acte aditionale
revin cu detalii ca sa va rog sa-mi dati cateva sfaturi;
lucrez la o firma din data de 1 august 2006,cu contract de munca cu salariul de 5 mil brut incadrata atunci,pe o perioada de 1 an de zile facandumi-se contractul atunci.salariul meu net 4mil mi s-a virat pe un card de debit lunar.dupa un an de zile adica in august 2007mi s-a comunicat ca au facut act aditional la contractul de munca cu o nuoa salarizare pe care nu mi-au comunicat-o si nici actul aditional nu l-am vazut vreodata.....acum in anul 2009 in luna august am cerut 5 zile de concediu de odihna (mentionez ca nu am avut niciodata concediu in perioada de 3 ani)de cate ori am cerut concediu au refuzat sa-mi inregistreze cerearea si ma amenintau ca ma dau afara.acum au refuzat iar sa-mi intregistreze cerearea si m-au dat afara din firma verbal.eu din data de 21august pana la data 15 octombrie mi-am luat concediu medical pe care l-am trimis prin posta cu confirmare de primire fiindca la firma au refuzat sa-l primeasca.salariul pe luna august nu l-au virat pe card si refuza sa-mi dea banii(nici pe luna august ,nici pe medicale,nu am primit niciun ban).am facut cerere la data de 20 august sa-mi dea copie dupa cartea de munca,dupa actul aditional la cartea de munca si adeverinta din care sa reiese plata contributiilor sociale si au refuzat sa-mi dea.....
am facut sesizare la ITM si dupa 30 de zile am primit un raspuns evaziv si fara raspuns la solicitarile mele........mentionez ca in luna ianuarie mi-au dat o adeverinta pt medicul de familie in care mi-au scris ca salariul meu brut este 10 mil.si deci net este in jur de 7 mil.....acum ei ma santajeaza ca daca le semnez flururasi de salariu de la inceputul anului ,ei imi dau copie dupa actul aditional la cartea de munca(mentinez ca eu am primit in fiecare luna 4 mil pe card)iar restul banilor mi-i dadeau in mana.,fara sa semnez ceva pt primirea lor......
acum cer cateva sfaturi aici..........ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
cum procedez ?daca merg maine l
eu maine treubuie sa ma prezint la serv ,fiindca mi-a expirat medicalul,in situatia in care imi dau demisia cu data de maine,mai exista posibilitatea sa-mi primesc drepturile salariale pe luna august ? si pe luna septembrie si 15 zile din octombrie am fost in medical....
am fost data afara din firma verbal ,fara nici o decizie ,mi-am luat medical preventiv ,intre timp au trimis instintare ca nu m-am prezetat la lucru timp de trei zile (eu aflandu-ma in medical)nu-mi platesc drepturile salariale de munca pe o luna lucrata si pe medical,am fost chemata la munca si m-au obligat sa semnez fluturasi de salariu pe un an in urma eu primind o parte din bani pe card iar restul la negru ,fluturasi insemnand bani la negru
pana in prezent nu am vazut actul aditional de prelungire a contractului de munca ,am solicitat adeverinta pentru medicul de familie si copie dupa cartea de munca si nu au dorit sa le aduca ,
am facut reclamatie la ITM si am primit un raspuns evaziv cu paragrafe din lege fara a primi un raspuns la cerererea me de a afla daca sunt angajata firmei si ce salarizare am
mentionez ca nu am semnat nici un act aditional ,nu am semnat fluturasi de salariu
acum trebuie sa ma duc la munca pentru ca a expirat medicalul si nu stiu ce sa fac pentru ca este posibil sa ma duc degeaba si sa nu fiu angajata ori sa nu fiu platita
daca i-mi dau demisia mai primesc drepturile salariale?
cum pot intra in posesia carti de munca pentru ca sunt conditionata sa semnez fluturasi de salariu si o hartie ca nu am pretentii banesti
Răspuns la discuția termen raspuns reclamatie itm
multumesc mult