avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate Silvia loredana Dimescu

Activitate Silvia loredana Dimescu

Răspuns la discuția MEDIERE
ce trebuie sa fac pentru a fi autorizata ca mediator?imi trebuie materat in mediere?
Discuție MEDIERE
De ce anume ai nevoie ca sa profesezi ca mediator in afara de diploma de mediator obtinuta in urma unor cursuri absolvite?
Buna ziua,m/am angajat la un magazin alimentar ca vanzatoare acum ceva timp.Cand contabilul a adus contractul meu de munca la magazin eu eram libera si sefii l/au pus intr/o cutie cu alte documente dupa ce l/au semnat si l/au stampilat.Mie nu mi/au dat nici un exemplar si nici nu am semnat acel contract de munca.Cand au venit cei de la inspectia muncii in control am constatat ca in contractul de munca eram trecuta ca muncitor necalificat. Va dati seama ca eu am ramas muta de uimire pentru ca nu ma asteptam la asa ceva. Este posibil ca desi le/am dus diploma de studii in care scria ca am absolvit facultatea de drept sa ma poata trece in contract ca muncitor necalificat?Este legal sa treci in contractul de munca al unui absolvent de facultate functia de muncitor necalificat? Eu i/am explicat a doua zi sefului ca nu sunt de acord cu contractul acela de munca in care m/au trecut ca muncitor necalificat si ca nu o sa/l semnez si i/am zis sa/mi faca alt contract daca mai vor sa lucrez acolo si a zis ca o sa rezolve saptamana viitoare in ziua de luni pt ca atunci era vineri si numai avea cand sa rezolve.Am asteptat sa ma sune luni sa ma duc la magazin sa/mi faca alt contract dar nu m/a mai sunat. In plus eu m/ai aveam de luat banii pe inca o saptamana de munca dar nu era normal ca daca ei nu vroiau sa/mi faca alt contract de munca sa ma cheme macar sa/mi dea restul de bani? Ce ar trebui sa fac eu in aceasta situatie?Va multumesc.
vroiam sa stiu daca un contract de munca cu durata de 2 ore mai este valabil dupa intrarea in vigoare a noului cod al muncii?
Răspuns la discuția salariu
am sunat la itm iasi si mi-au spus ca e problema mea si a firmei daca nu ne intelegem cu privinta la plata salariului.mi-au zis ca acest lucru nu intra in competenta lor si ca daca sunt in litigiu cu ei va trebui sa-mi angajez un avocat si sa-i chem in judecata la tribunalul muncii.
Discuție salariu
m-am angajat la o firma din alt oras ca operator vanzari prin telefon la domiciliu iar saariul mi se vireaza intr-un cont bancar.contul meu bancar este blocat din cauza unor rate restante pe care le am la alta banca si nu pot retrage banii.i-am rugat pe cei de la firma unde lucrez ca sa-mi mai vireze salariul in cont bancar pt ca se blocheaza automat si eu nu pot retrage acei bani dar am fost refuzata pe motiv ca ei nu pot vira banii decat intr-un cont bancar care sa fie pe numele meu nu al altei persoane.le-am zis sa-mi trimita eventual banii prin mandat postal sau prin curier rapid in ziua cand imi trimit si bonurile de masa dar au zis ca nu pot face acest lucru.le-am propus inclusiv sa merg eu acolo la firma in ziua de salariu si sa ridic banii de la casierie ca sa nu-i mai trimita in contul bancar dar si in aceasta situatie m-au refuzat. ce ar trebui sa fac in acest caz?cui ar trebui sa ma adresez?
eu am facut acum 2 ani si ceva un imprumut la o banca.am ramas fara serviciu si nu am mai putut sa achit ratele.acum am un cont la o alta banca pt salariu,iar cand am vrut sa retrag banii de pe card nu s-a mai putut deoarece aveam contul blocat din cauza ratelor pe care le aveam la alta banca. ce pot face?
Buna ziua eu sunt din craiova si m-am angajat ca operator vanzari prin telefon la domiciliu la o firma din iasi.Dar cand mi-au trimis contactul de munca mi l-au trimis fara sa fie inregistrat la ITM.Ce ar trebui sa fac? Eu lucrez de 2 saptamani la ei,o sa-mi primesc salariul sau nu?Sa mai continui sa lucrez cu ei sau nu?
eu locuiesc intr-un apartament cu chirie in craiova.vecinul meu isi revoneaza apartamentul si de dimineata de la 8 pana seara la orele 21-22 bate intr-una. ce ar tb sa fac?cui ar tb sa ma adresez?nu ar tb macar sa respecte orele de liniste avizate jos in bloc la avizier?as putea sa fac o sesizare la asociatia de propietari ?va multumesc
Răspuns la discuția mediator
multumesc mult