avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate blindguardian

Activitate blindguardian

Buna ziua
Am un contract de leasing pe persoana fizica pentru un autoturism. In contractul de leasing se prevede o taxa de somatie de 10 euro daca se plateste o rata dupa scadenta. Este o clauza legala?Nu e abuziva? La factura de CASCO valoarea este 200 de lei iar taxa de somatie ajunge astfel al 25% din valoarea facturii. La taxa de somatie se adauga si penalitati de intarziere...
Pot sa fac ceva ?
Multumesc
Buna ziua. In scopul de a infiinta un muzeu, ca prim pas am ales o campanie online de strangere de fonduri , pe persoana fizica, pentru a plati chiria pentru un spatiu comercial. Am strans 800 de euro de la diversi contributori, bani cu care am platit chiria pe 4 luni, Contractul de chirie,deocamdata e pe persoana fizica. Campania s-a facut pe un site specializat in fundraising, din afara tarii, Bani au provenit de la cetateni romani si straini, sume intre 10 euro si 100 de euro. Trebuie sa fac ceva contract cu ei, sau sa declar undeva acesti bani?
Daca primesc , tot pe persoana fizica (deocamdata), ca donatie calculatoare vechi pentru muzeu (va fi un muzeu de istoria calculatoarelor) va trebui facut contract de donatie? (valoarea unui calculator vechi este intre 100-1000 lei).
Peste cateva luni voi infiinta o asociatie care sa gestioneze activitatea muzeului. E posibil sa ramana colectia pe persoana fizica si sa fie cedat asociatiei dreptul de a o utiliza si exploata in schimbul unei 'chirii'?
Multumesc
Buna ziua. Imi puteti spune va rog daca exista anumite conditionari pt acordarea remizelor in cazul unor depozit cu activitate doar de comert cu ridicata? Ma refer la conditii cum sunt cele de magazine sau comertul cu amanuntul (de anuntat prealabil, de trecut in oferta pret nou si vechi, etc) sau e suficient sa fie trecut discountul pe factura si gata? E ok daca un client are o reducere permanenta de sa zicem 5% fata de oferta acceptata, aceasta reducere aparand pe fiecare factura ca pozitie distincta? Multumesc
Buna ziua
Am o colectie de Retro IT si din cand in cand organizez expozitii in diverse locatii in tara. Momentan sunt doar persoana fizica neautorizata si merg pe baza contract de inchiriere pe care il declar la finante. Mentionez ca primesc bani pentru expozitii.
Intrucat in unele cazuri am avut probleme nefiind persoana juridica, m-am gandit sa infiintez un PFA ( sunt doar cateva pe an si nu as face SRL pt atata). Imi puteti recomanda va rog un cod CAEN pt aceasta activitate ?
Am inceput sa fac diverse obiecte din componente vechi de calculator, pe post de suveniruri. Pentru a le putea produce si vinde legal (la expozitii sau pe internet) ce coduri CAEN am nevoie?

Multumesc
Buna ziua
Am o colectie de retro IT si am avut expozitii prin tara. Sunt angajat cu norma intreaga la o firma.
Exista posibilitatea sa inchei un contract de mecenat cu firma la care lucrez avand ca tema "achizitionarea de materiale pentru organizarea si prezentarea colectiei la expozitii"? sau ceva de genul acesta?
Multumesc
Buna ziua.
Am o colectie mare de obiecte legate de IT ( de la cele mai vechi pana la cele mai noi) si as vrea sa deschid un muzeu. As dori sa stiu care ar fi cea mai buna forma de organizare ( asoc. non profit, srl, ..) si daca as putea sa beneficiez de fonduri europene in acest scop. De asemenea as dori ca muzeul sa se autofinateze prin vanzari de bilete sau inchirierea colectiei pentru expozitii in alte orase/tari dar sa primeasca bani si din donatii.. Multumesc mult.
multumesc mult
Buna ziua.
As avea nevoie de un model de factura (sau declaratie sau ce o fi) prin care o persoana fizica neautorizata vinde unei societati comerciale un bun .. e nevoie pentru a introduce acel bun in contabilitatea firmei.
Multumesc mult
Răspuns la discuția contract de comodat?
am vazut ..multumesc mult .. o sa le combin sa iasa ceva bun.
Răspuns la discuția contract de comodat?
Multumesc mult