avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate VLADUTZA07

Activitate VLADUTZA07

Si media se calculeaza in functie de ultimele 6 luni calendaristice sau 6 luni de stagiu?

Multumesc
Buna

Am un concediu medical cu boala obisnuita pentru aprilie.
In ultiumele 12 luni am avut o intrerupere de 3 luni( lunile noiembrie, octombrie si septembrie).
Pot beneficia de imdemnizatie de concediu medical?
Precizez ca am stagiu de cotizare pentru lunile martie, feb, ian 2019, si decembrie, august-ianuarie 2018.

Multumesc
Buna

Am un concediu medical cu boala obisnuita pentru aprilie.
In ultiumele 12 luni am avut o intrerupere de 3 luni( lunile noiembrie, octombrie si septembrie).
Pot beneficia de imdemnizatie de concediu medical?
Precizez ca am stagiu de cotizare pentru lunile martie, feb, ian 2019, si decembrie, august-ianuarie 2018.

Multumesc
Se poate încheia un contract inidividual de munca in regim de telemunca între o persoana juridică cu sediul social in Ro și o persoana fizica care lucrează din SUA?
Multumesc
Discuție Revisal
Care este ultima zi in care se pot transmite in revisal modificări salariale cu 01.02.2019?
Mulțumesc
Buna

Care ar fi implicatiile fiscale pentru un SRL inregistrat in Ro in cazul incheierii unui contract de prestari servicii cu un SRL inregistrat in Rep. Moldova.

Multumesc
Răspuns la discuția Concediul medical la 2 angajatori
Deci pot duce adeverința de stagiu de la angajatorul unde am contractul principal pentru a se completa stagiul la angajatorul la care am numai 4 luni lucrate și voi primi indemnizație de la ambele locuri de munca?
Răspuns la discuția Concediul medical la 2 angajatori
Și dacă la al doilea loc de munca nu am stagiu de 6 luni, nu pot sa primesc indemnizație?
In cazul in care am 2 contracte de munca, unul cu norma întreaga începând cu 01.11.2017 și unul cu timp partial din 01.08.2018 ( la angajatori diferiți) cum mi se va plăti concediul medical de sarcina și lauzie începând cu 01.12.2018?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Stagiu cotizare

Daca in intervalul de 6 luni, sunt intreruperi, de exemplu concediu fara plata, se mai poate beneficia de indemnizatie?
Cornel Vasile a scris:

Începând cu 01.07.2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din OUG 158/2005 este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.