avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate vintzi

Activitate vintzi

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata. Cel mai simplu faceti contract de vanzare-cumparare PFA-persoana fizica. In contract mentionati conturile PFA-ului si a PF si apoi fcceti transfer bancar in timpul mentionat in contractul devanzare cumparare. Pentru a fi mai transparent, inlcudeti si numarul de serie si/sau alte date care pot fi utilizate pentru identificarea bunului.
In principiu, datoriile catre terti se prescriu dupa 3 ani, dar doar daca nu au fost facute alte incercari pentru a va determina sa platiti (recomandate/telefoane/emailuri, etc)... Recititi pentru ce v-au facut proprite, amintiti-va daca ati primit recomandate/plicuri cu tarif normal de la Provident/etc, si verificati daca au fost trimise in ultimii ani.
Puteti sa contactati si un avocat, ceea ce va recomand, pentru ca sunt anumite termene sau anumite moduri de a stopa executarea silita sau chiar ridicarea popririi. De asemenea, detaliile lagete de autoturism, ar fi mai bine sa i le prezentati unui avocat, deoarece cazul s-a petrecut acum 15 ani, si, in principiu, fiecare caz are detalii specifice

Ori, poate sa negocieze cu angajatorul 2, sa presteze 4hr/zi, timp de trei luni si apoi se decide. Aveti dreptate, bonurile de masa sunt ultima problema...
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Utilizatorul nu a mentionat tipul de job. Security Clerance nu se cere asa, la orice job, ci doar la acelea in care se lucreaza la anumite proiecte specifice (militare, de securitate, etc) sau care lucreaza cu informatii sensibile (centrala atomo-nucleara, etc etc.). Daca job-ul persoanei este, sa zicem, general, este foarte posibil ca acea companie/firma sa fi cerut pur si simplu, prin amicitii sau alte legaturi profesionale, datele. Nu inteleg de ce nu au cerut cazierul, dar asta e alta problema. Modul in care au obtinut informatiile poate fi chestionat de catre utilizator, pentru ca, ulterior, sa poata face o plangere (nu stiu daca se va solutiona, dar e dreptul utilizatorului) privind modul in care informatiile acestea au fost obtinute (daca luam in considerare faptul ca la angajare nu a fost semnat nici un document care sa PERMITA angajatorului aflarea de alte informatii.
In mod normal, functie de companie, de proiect si de pozitia ocupata, se pot face astfel de verificari. Personal, am fost verificat si mi s-a facut un profil de securitate (si zic asa), dar DUPA ce mi-am dat acrodul in scris pentru a fi verificat inclusiv de catre o companie privata. In practica, unele companii pot cere cazierul, care din cate stiu se elibereaza personal (la cerere - adica mama, tata, fratele, matusa, vecina - nu pot lua cazierul in numele tau). Dar, de la a iti da acordul in scris, pana la situatia descrisa mai sus, e cale cam lunga...
Răspuns la discuția Muscata de caine.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine a pus presiune pe concubina dvs? Politia? Persoana vatamata? Din punctul meu de vedere sunt doua aspecte distincte:
1. Persoana vatamata are dreptul sa ceara despagubiri pe cale civila, dvs. fiind proprietarul cainelui. Valoarea acesteia se poate stabili in instanta sau pe calea medierii. Victima poate sa ceara cat doreste, e evaluare personala, dar ce este important este ceea ce primeste sau se stabileste ca trebuie primit. Trebuie sa probeze faptul ca o suma X a costat spitalizarea, poate sa adauge daune emotionale.
2. Eutanasierea cainelui, care trebuie clarificata cu cei de la adapost (cine a decis, cum, etc, etc). In principiu eutanasierea nu poate fi facuta decat in anumite conditii (in 2013 parca a fost promulgata o lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 155/2001, dar aceasta se referea la cainii fara stapan). Ca o paranteza, poate ca acel caine nici nu a fost eutanasiat, ci poate a fost declarat in acte ca fiind eutanasiat....
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca situatia utilizatorului e urmatoarea:
- a stabilit cu vanzatorul suma de 20 000euro pentru un apartament;
- vazatorul a cerut ca garantie 10 000EURO, pe care utilizatorul i-a dat cash, semnand un document olograf cu vanzatorul, cum ca vanzatorul a primit 10 000Euro cash, ca garantie ca actele se vor perfecta; Motivele pentru care vanzatorul a cerut acesta suma este "ca sa arate notarului" - adica o abureala;
- au perfectat achizitia apartamentului pentru suma de 20 000 EURO suma trimisa vanzatorului prin transfer bancar;
- dupa vanzare, vanzatorul nu a mai returnat suma de 10 000 EURO, conform intelegerii.

Corect, doamna @Savumaria?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata, Chit ca nu o sa va ajute foarte mult mesajul meu, citind prima problema si ulterior ca ati avut probleme cu trapa, era destul de clar ca nu pe la chederul de la parbriz intra apa. Problema apare la masinile cu trapa, cand se infunda furtunul de inlaturare a apei colectate in zona de langa trapa. Nu au stiut, probabil la prima problema au si mintit ca au prins chederul mai bine. Puteti sa verificati si dvs, acest aspect, pentru ca pentru mine, din start, diagnosticul pus a fost gresit...
In principiu, declaratia se refera la anumite aspecte. In declaratie se mentioneaza aspectele pe care le-ati cunoscut fata de o anume situatie de fapt. Daca, si repet, daca va fi nevoie ca dvs sa fiti nevoita sa depuneti marturie, in momentul chemarii in fata instantei de judecata, puteti trimite (prin avocatul asociatiei, prin avocatul dvs - daca aveti - sau personal) o notificare instantei, in care prezentati situatia dvs si a copilului dvs. In principiu, judecatorul nu e chiar tampit sa va cheme daca observa din cererea dvs o situatie ca cea descrisa de dvs.