avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate zahsor

Activitate zahsor

Cine are dreptul din autoritatile publice - politia, garda financiara -de a controla activitatea financiara si executiva a asociatiei de parinti ?
Sunt presedintele asociatiei de parinti care are personalitate juridica .
Doresc sa ma ajutati in vizualizarea unui dosar cu nr 3819/2000 Curtea de apel Bucuresti, sectia 3 civila , asa scrie pe citatie. Am cautat pe site si nu gasesc . Va rog mult de tot .
Partea adversa si anume Inspectoratul Scolar Judetean a fost citata in instanta pana acum de 4 ori sau sa prezinte documentele care au stat la baza unei decizii eronate de numire pe post a unei persoane . Pana acum Inspectoratul nu s-a prezentat si nici nu a trimis instantei documentele cerute de catre aceasta .Am solicitat intantei anularea acestei decizii. Care este proceduira urmatoare ? Instanta poate dispune datorita neptezentarii partii adverse o solutie favorabila? Cat timp mai dureaza ? Ce trebuie sa indeverez instantei ca totusi SA DEA O SOLUTIE ?
In ce conditii se poate suspenda temporar un proces ? In concluzie, am deschis un proces civil in instanta au avut loc trei sedinte m-am prezentat, partea adversa nu, si vreau sa suspend temporar procesul ca dupa un timp sa revin si sa pot redeschide procesul. In ce conditii se poate face ? Medicale , sau altceva ?Care este procedura ?
Am deschis un proces pentru anularea unui act facut de o institutie in mod ilegal . Este vorba de o decizie de numire pe post luata in mod ilegal . Au avut loc deja 3 sedinte de judecata . Vreau sa renunt la proces . Trebuie sa platesc cheltuieli de judecata ? Sau care este procedura ?
Am solicitat instantei anularea deciziei de numire pe post a unei persoane, numirea pe post facandu-se ilegal. Cine ocupa postul pana la hotararea instantei, deci postul se afla in litigiu ???
Răspuns la discuția prescrptie la fals si uz de fals
Prejudiciul consta in deplasari repetate la Politie, Parchet, Judecatorie, declaratii date in sensul ca semnatura nu-mi artine, fiind falsificata (a fost introdus numele meu si semnatura in fals cu scopul de a obtine o primarie fonduri europene), daune morale si de imagine, in acest timp avand nevoie si de asistenta medicala, daca se intampla ceva cu instalatiile eu puteam raspunde pana la clarificarea ca nu am paticipat la proiectare si nu am semnat niciun document.Trebuie sa moara cineva sau trebuia sa ia foc instalatiile pentru constatarea prejudiciului ???? In acel proiect se vorbeste despre o statie de tratare apa potabila !!!!!!
Persoana respectiva a facut fapta in decembrie 2009 . Pina la aceasta data a avut loc asa zisa ancheta IPJ si Parchet. A primit amenda administrativa si scoatere de sub urmarire penala. Vreau sa actionez persona pentru pretentii si daune. Cum se calculeaza prescriptia ? De la data faptei sau cum ? Ma refer daca tergiverseaza procesul civil nu mai poate raspunde civil ca intervine prescrierea faptei.
Sesizarea DNA o fac mai mult refertor la modul cum s-a desfasurat ancheta, am documente de la IGP ca s-a luat masuri impotriva ofiterului care ancheta cazul, procurorul de caz nu a luat in considerare ca invinuitul era condamnat in acelasi timp si la o alta amenda penala precum si faptul ca sunt si infractiuni impotriva intereselor finaciare ale comunitatilor europene prevazute de legi speciale care nu au fost specificate invinuitul fiind anchetat numai pentru fals si uz de fals .
Voi anexa in cadrul procesului , facturi Baroul de Avocati bonurile fiscale carburant deplasari in mod repetat la Parchet, Judecatorie, IPJ , Baroul de avocati cu titlu de cheltuieli de judecata, daune morale cauzate de folosirea abuziva numelui meu si a falsificarii semnaturii mele in acest proiect ( un exemplar din acest acest proiect ajungand si la Ministerul Mediului Bucuresti) care mi-au adus prejudicii referitor la libertatea mea ( daca se intampla ceva cu instalatiile din proiect ????), pana la onoarea, demnitatea si reputatia mea si mai ale asupra libertatii mele, fata si de alte institutii si persoane creindu-mi totodata si disconfort psihic si moral in demersul meu in a arata diferitelor institutii care au competenta in efectuarea de cercetari penale, (in acest timp avand nevoie si de asistenta medicala ), prin diferite declaratii pe care le-am dat la ( Politie, Parchet, Judecatorie),sub aspectul neimplicarii mele sub nicio forma in acest proiect, utilizate in scopul demonstrarii nevinovatiei mele, pentru recuperarea prejudiciului cauzat, care impreuna cu chetuielile de judecata .

Va multumesc pentru raspuns la cele semnalate, dar va rog sa-mi comunicati daca este tarziu pentru cele doua actiuni respectiv pretentii si actiune DNA pentru redeschiderea urmaririi penale, respectiv din luna decembrie 2010 si ce lege reglementeaza ca termene cele doua actiuni ?
In scopul unui raspuns favorabil va multumesc pentru intelegere .


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...