avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate dco

Activitate dco

Discuție an agricol
cand incepe anul agricol si cand se termina
care este legea care reglementeaza acest aspe, evidnt daca exista ?
daca partile sociale sunt declarate bunuri comune ma intereseaza care este modalitatea de partajare.
Eu cred ca in acest caz sotul care nu apare ca si titular de parti sociale are un drept de creanta care urmeaza a fi actualizat si introdus la masa partajabila.
in temeiul caruia dintre legi se poate evalua patrimoniul unei sc astfel incat sa spunem ca valoarea partilor sociale este alta decat cea de la registrul comertului
cunoaste cineva decizii pronuntate de instantrele de judecata
multumesc
Răspuns la discuția efecte abrogare lege
speta este foarte interesanta
ce parere aveti , se poate merge cu penalitatile pana la limita sumei principale atata timp cat legea disciplinei contractuale a fost in vigoare ?
dupa abrogare curg penalitati pana la achitare ?
Răspuns la discuția efecte abrogare lege
nu este vorba de un contract de imprumut, este un contract de vanzare cumparare care cuprinde o clauza penala de 0,5 % pe zi de intarziere fara insa sa se prevada ca totalul penalitatilor poate depasi suma principala
un contract incheiat sub imperiul Legii nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale nu prevede ca totalul penalitatilor poate depasi suma datorata.
in prezent legea nr. 469/2002 privind unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale este abrogata prin Legea nr. 246/2009 , iar actiunea la instanta de judecata este depusa dupa abrogarea lg. 469/2002.
ce parere aveti , poate sa obtina reclamanta penalitati mai mari decat suma datorata , chiar daca in contract nu exista o astfel de clauza ? care ar fi motovarea in caz afirmativ?
Răspuns la discuția Intrebare
ce doriti sa aflati?
regim juridic - proprietar pe constructii cu drept de concesiune pana in 2050 pe teren
regim economic- activitate de restaurant
regim tehnic- constructii provizorii
da, constructiile sunt intabulate in cartea funciara
sunt titularul unui contract de concesiune pana in 2035, contract ce are ca obiect o suprafata de teren
pe acest teren am ridicat cu autorizatii de construire o cladire cu regim provizoriu fara ca in autorizatie sa se prevada si termenul duratei constructiei astfel incat se prezuma ca autorizatia este eliberata pe intreaga perioada de timp cvat am contract de concesiune. in noul plan urbanistic si detealiu constructiile mele nu mai sunt prevazute ceea ce echivaleaza cu imediata demolare a acestora.
cunoaste cineva spete asemanatoare . cum pot ataca cele doua planuri urbanistice
Discuție contraventie
pot sa aplic o sanctiune complementara fara sa constat si sa aplic o sanctiune contraventionala principala?