avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate ankuta

Activitate ankuta

Buna,

Asociatia este obligata sa puna privilegiu imobiliar si sa ia masuri de recuperare.
Discuta cu presedintele sa faci un angajament de plata cu o suma si la o anumita data, dar pe care trebuie sa le respecti.

Daca asociatia are sistem propriu de penalizari de neplata trebuie sa nu le mai aplice dupa ce se incheie acest angajament.

De cele de la furnizori nu ai cum sa scapi.

Bafta!

buna ziua,
intr-o asociatie avem presedintele cu mandat si cenzorul.
presedintele are functie de baza in alta parte, e salariat.
cenzorul este pensionar limita de varsta.
va rog sa-mi spuneti ce contributii trebuie sa retin pt ei.

multumesc
Buna seara,

In momentul de fata daca depun bani in cont cei de la taxe scad amenzile mai intai si impozitele raman ca fiind neachitate.
Avand in vedere ca pt unele amenzi sunt in litigiu, cum pot face plata doar a impozitului ?

Exista legislatie care sa ma ajute?

Multumesc
Buna seara,

Pentru un PFA facut prin Anaf cu datorii mari se poate face suspendare?
M-ar interesa unde trebuie depusa cererea si ce declaratii trebuie sa depuna in continuare.
Este necesara prezenta unui avocat?

Pt datorii se doreste a se face o esalonare.

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu de odihna neefectuat
Buna ziua,

Din pacate salariata e plecata in Spania si n u are nimeni imputernicire.
Ma puteti sfatui cum sa pot face incetarea acestui contract de munca in conditii legale?

Multumesc tare mult
Răspuns la discuția Concediu de odihna neefectuat
Multumes pentru raspuns si clarificari.

In cazul incetarii cu acordul partilor nu trebuie sa fie ceva scris de angajat sau se face doar decizia si o semneaza mama ei.
Angajata nu are studii si a mentionat ca nu stie sa scrie.

Mama ei Nu are imputernicire notariala.

Multumumesc frumos
Buna seara,

La o asociatie de proprietari sunt 2 angajati cu urmatoarele situatii:

1) un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu dupa ce a primit avansul lunii in curs, dar s-a prezentat o ruda (mama ) care ne-a anuntat ca fiica sa a plecat din tara.In sedinta de comitet s-a stabilit sa facem incetarea CIM cu acodrdul partilor.
Adica mama angajatei sa scrie o demisie.E corect asa?
Totodata angajata nu si-a efectuat tot CO din 2016.
As vrea sa stiu daca pt zilele cand nu s-a prezentat la serviciu o pot pune in CO (sa-mi faca mama ei o cerere) sau o pun nemotivata ?
In acest caz pentru diferenta de zile de CO neefectuate eu trebuie sa-i calculez si sa-i platesc mamei suma?

2) un alt angajat inceteaza contractul de munca, dar va continua sa colaboreze cu asociatia in baza unui contract de prestari servicii (PFA).
In acest caz pe CO neefectuat trebuie compensat in bani?

Multumesc tare mult
Răspuns la discuția PFA
multumesc frumos
Discuție PFA
Buna seara,

In momentul de fata sunt in CM si contractul la serviciu este pe 8 ore.
In Februarie urmeaza sa fiui pensioanata pe caz de boala cu gradul 3 (voi avea drept de munca la 4 ore ).
Aceste ore vor ramane la serviciul actual ca functie de baza.
Eu am si un PFA activ si as vrea sa stiu daca imi afecteaza pensiaonarea, adica daca exista riscul sa pierd pensia din cauza functionarii acestuia.

Multumesc tare mult

Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos

aveti mare dreptate, este greu fara acte, dar oricum m-am linistit acum
oricum notarul o sa stie sigur daca se poate vinde sau nu cand va vedea toate actele

sunteti foarte buni

multumes din suflet