avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate magdalenamatei

Activitate magdalenamatei

Buna ziua,
In cazul in care un angajat este relocat in cadrul unei companii mltinationale de la xxx Romania la xxx Por tugalia in cadrul unui transfer intern, pentru finalizare procesului este necesar ca angajatul sa faca o cerere la xxxRomania pentru incetarea raporturilor de munca in conformitate cu art 55 lit b din Codul Muncii sau nu ?
Este posibil ca aceasta cerere sa afecteze angajatul in ceea ce priveste zilele de concediu , calculul pensiei sau alte drepturi?
Buna seara
Daca se darama gardul din zid facut de mine peste masina vecinului sau il raneste pe vecin, cine e vinovat, eu, care am construit zidul de separare a proprietatilor, prin cheltuiala proprie?
Multumesc
Cumparatorii unor apartamente intr-un imobil in care "inverstitorul" mi-a deteriorat gardul de beton si nu l-a reparat preiau responsabilitatea repararii daunelor provocate de"investitor"?
Multumesc
Ce fac daca o clinica posteaza public pe facebook fisa mea personala in care este vizibil CNP? E o incalcare flagranta a GDPR.
Cum pot obliga pe cel care mi-a deteriorat un bun sa mi-l repare?
Buna seara
Am construit un gard din caramida cu inaltimea de 3,20m (fundatie de beton, stalpi, centura superioara din beton armat acoperita cu tigla) cu lungimea de 25 m pentru a ma separa de constructia vecinului, care fusese realizata fara autorizatie. Acum cca 1 an concesiunea terenului vecin a fost "vanduta" unei persoane care a demolat constructia cu excavatorul si a ridicat un blocusor P+2 cu intentia de a vinde apartamentele si garsonierele (10). La demolarea constructiei mi-au creat fisuri in gard si cca 30% din tigle au fost sparte. "Investitorul" respectiv, care a ridicat constructia pe numele persoanei care detinea concesiunea terenului, nu pe numele lui mi-a promis in nenumarate randuri ca va repara gardul si va inlocui tiglele deteriorate, dar nu a facut nimic si acum o luna a vandut cladirea unui alt investitor care urmeaza sa o finalizeze si o vinde pe bucatele (apartamente, garsoniere).
Am discutat cu noul proprietar care refuza sa efectueze reparatia gardului si ma trimite sa il caut pe cel care i-a vandut.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in aceasta situatie. Pot apela la politia locala ca sa constate deteriorarea gardului pe partea unde s-a realizat demolarea si sa intocmeasca un proces verbal sau mi se va spune ca nu intra in atributiile lor?
Mi-am dat acordul la un notar pentru ridicara unei pensiuni P+2 de catre persoana care detine concesiunea, dar nu stiu daca in prezent constructia este pe numele acestuia sau a celor care au investit, respectiv cumparat . Noul proprietar nu a vrut sub nici o forma sa-mi spuna nici macar cum se numeste, asa ca daca ar fi sa actionez in instanta nici nu am datele de contact, ci numai adresa s-a care s-a ridicat constructia si numele celui care detine concesiunea.
In cazul in care nu voi gasi o solutie amiabila, pot sa cer si achitarea a jumatate din costul gardului chiar daca acesta a fost ridicat acum catva ani si nu am chitante?
Ma puteti ajuta va rog cu sfaturi cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat
Avand in vedere ca devine obligatorie contorizarea energiei termice a apartamentelor, se poate ca Adunarea generala a blocului sa decida ca nu.recunoaste repartitarele de caldura montate intr-un apartament si sa se plateasca caldura in functie de suprafata apartamentului ?
Pot refuza plata energiei termice la intretinere?
Buna ziua
Am un apartament de 4 camere la etajul 10 in Bucuresti. In luna decembrie temperatura din apartament a fost in jur de 12 grade, chiar daca aeriseam zilnic caloriferele, in timp ce la etajele mediane temperatura era de 20-22 grade. Am adus la cunostinta presedintelui asociatiei acest lucru si i-am trimis chiar si poze pentru a vedea ca nu exagerez. Mi s-a recomandat sa imi verific instalatia interioara. Am schimbat tevile de tur si retur de la calorifere cu tevi noi din cupru, am pus aerisitoare automate la cele 5 coloane de alimentare cu caldura din apartament, cheltuind peste 4000 lei, dar rezultatul este cam acelasi. In zilele in care Termoenergetica a functionat mai aproape de parametrii am mai primit ceva caldura, iar in alte perioade, calorifere au ramas reci, fara circulatie.
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Exista prevederi legislative care sa permita refuzarea platii integrale sau partiale pentru incalzire din factura de intretinere, in care calculul se face in functie de cota parte a apartamentului?
2.In cazul in care ceilalti proprietari nu doresc introducerea unor repartitoare de costuri, exista vreo prevedere care sa permita montarea si recunoasterea acestora numai pentru un apartament?
Va multumesc anticipat pentru sugestii
multumesc
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca, in cazul pensiei de urmas, prin care copilul poate beneficia de aceasta pensie pana la 26 ani, cu conditia sa dovedesca faptul ca este student , exista vreo prevedere de suspendare a pensiei daca tanarul se angajeaza , dar inacelasi timp continua studiile la zi.
Mutumesc
Buna ziua,

In decembrie 2007 am semnat in calitate de promitent cumparator o promisiunea bilaterala de vanzare cumparare pentru 3 ha teren arabil si am achitat celor 5 promitenti vanzatori suma de 29.100 lei din totalul de 30.000 lei convenit. Nu am putut proceda la intocmirea cadastrului, respectiv intabularea terenului pana acum, deoarece in aceasta tarla suprafata reala a fost mai mica decat cea din acte si situatia nu s-a rezolvat cu toate interventiile scrise pe care le-am facut la Primarie si la ANCPI. In septembrie 2012 am incheiat contractual de vanzare cumparare, (fara a fi reusit sa fac cadastrul), cand vanzatorii au primit diferenta ramasa de 900 lei, din care au achitat taxa de 3%.

Anul acesta, cand s-a gasit o solutie pentru a se realiza intabularea si firma de cadastru a depus dosarul, de la BCPI mi s-a adus la cunostinta ca exista un dosar de executare din 2012, cu nr de înregistrare la BCPI din august 2013 pentru 3/16 din suprafata in favoarea unuia din vanzatori. Am contactat BEJ care depusese somatia, explicand cu acte ca persoana care solicitase executarea silita vanduse ANTERIOR terenul, dar BEJ refuza sa discute cu mine.

Imi pun urmatoarele intrebari?
- Cum a fost posibila intocmirea dosarului? Numai in baza unei declaratii a persoanei si a certificatului de mostenitor, ascunzand ca a semnat promisiunea bilaterala si contractual de vanzare cumparare si a primit integral suma stabilita? Eu nu am primit nici o instiintare in acest sens.
- In situatia in care BEJ a fost de buna credinta la momentul respectiv, in prezent, cand i-am transmis pe e-mail promisiunea bilaterala si contractual de vanzare cumparare din care rezulta ca acestea sunt ANTERIOARE dosarului, nu are obligatia legala sa anuleze executarea sillita?
- Pot accesa cumva o baza de date (ecris) pentru executori judecatoresti (executii silite) din Constanta din 2012 unde sa vad detalii privind dosarul?
- Exista vreo cale de a obliga BEJ de a anula dosarul, in afara de proces? Are vreun rost sa ma adresez UNEJ?
- Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in aceasta situatie, in care s-a realizat un abuz si as dori sa nu ajung in instanta pentru a-mi face dreptate, deoarece pentru mine este un stress foarte mare, iar persoana care a cerut executarea silita este insolvabila si nu mi-as putea recupera cheltuielile de judecata .
- In ultima instanta , daca nu voi rezolva pe cale amiabila, pot face , in afara de actiune civila, si plangere penala pentru fals in declaratii la adresa vanzatorului si uz de fals si abuz in serviciu la adresa executorului judecatoresc pentru ca nu a anulat dosarul in momentul in care i-am prezentat actele de vanzare?
Va multumesc anticipat