avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate symo75

Activitate symo75

Răspuns la discuția Poprire banca pe pensie de boala
S-a calculat pensia la 495 ron pe luna.O sa se faca poprire pe suma asta?Si cat se poate popri din aceasta suma?
Se poate face poprire pe pensie de boala?Am lucrat pana acum 2 luni si din cauza unor probleme de sanatate am inaintat dosarul pentru pensie de boala la care am primit si decizia de pensionare urmand sa mi-se calculeze pensia.
Am avut popriri pe salariu si vreau sa stiu acum daca nu mai lucrez si voi avea pensie daca imi vor putea pune popriri si pe pensie.
Multumesc,mi-ati fost de mare ajutor.Tostusi,astept un raspuns serios de la cineva care stie.
Buna ziua.

Locuiesc in curte cu inca 3 vecini si nu ne prea intelegem cu unul din ei tocmai de aceea vreau sa evit anumite conflicte.
As dori sa stiu daca am voie sa folosesc gratarul electric in curte langa casa mea fara sa am probleme cu legea?
Stiu ca nu am voie sa aprind focul dar nu stiu daca etse interzis si cel electric.
Va multumesc!
Buna ziua.

Locuiesc in curte cu inca 3 vecini si nu ne prea intelegem cu unul din ei tocmai de aceea vreau sa evit anumite conflicte.
As dori sa stiu daca am voie sa folosesc gratarul electric in curte langa casa mea fara sa am probleme cu legea?
Stiu ca nu am voie sa aprind focul dar nu stiu daca este interzis si cel electric.
Va multumesc!
Discuție Card credit
Buna ziua,
Am facut in 2008 un credit la o banca pe 10 ani.La acest credit a fost atasat si un card de credit unde achitam lunar un minim de plata.
Toate contractele de credit la acea banca au fost preluate de catre o alta banca si au ramas aceleasi conditii.
Dupa 3 luni ne suna de la banca sa achitam toata suma acelui card pentru ca e expirat contractul de card de credit.Era vorba de suma de 2700 ron.Nu am luat in seama si am achitat lunar suma minima care o plateam de obicei.
Dupa o luna ne suna de la Kruk care ne spune sa achitam toata suma ca daca nu ne da in judecata.Asta a fost la inceputul anului 2014.
La fel nu bagam in seama si apoi ne suna de la o alta firma de recuperare creante cu care nu am vrut sa discutam.
Am achitat luna de luna aceasi suma in contul de la banca.Am mai primit cateva telefoane de la banca unde ne spunea ca a fost declarat scadent cardul de credit si ca trebuie sa achitam suma totala.I-am intrebat pe ce motiv a fost declarat scadent si odata mi-au spus ca a expirat ca asa cere Banca Nationala,odata ca a expirat contractul de credit si ca scrie in contract despre acest lucru dar noi nu am vazut,odata ca din cauza intarzieriilor de plata.Au fost cateva intarzieri de cateva zile dar inainte sa fie preluat de catre ei creditul.
Le-am spus daca nu trebuia sa fim si noi informati despre acest lucru si ca vom continua sa achitam la fel ca si pana acum lunar suma pe care o achitam de obicei.
Si am achitat aproape un an asa cum o faceam de obicei.Ne suna de fiecare data si banca si firma de recuperare care ne indemna sa nu mai achitam in contul de la banca ci intr-un cont colector adica al celor de la Top Factoring ca ei sunt a 3 a firma de recuperare care ne sunaAm spus ca nu voi face plati decat in contul la care am achitat pana acum..Luna asta cand am fost sa achit nu am mai avut unde.Mi-au inchis contul.
Am fost la banca si mi-au spus ca l-au inchis pt ca a fost preluat de catre top factoring si la ei trebuie sa achit restul de plata de aprox, 2000 ron.
Va rog sa imi spuneti daca au procedat corect cei de la banca si daca a fost declarat scadent creditul de ce m-au mai lasat sa platesc un an in contul lor si abia acum au inchis contul?
Nu trebuia sa ma informeze inainte ca a fost cesionat creditul si pe ce motiv?
Daca nu recunosc creditul celor de la top factoring si refuz sa vorbesc cu ei ce pot sa imi faca?
Ce ar trebui sa fac?
Răspuns la discuția lnselata de un IFN
Am avut aceasi situatie cu cei de la erb (euroline) si le-am cerut prin e-mail toate documentele si toate acestea impreuna cu o plangere le-am trimis prin posta la ANPC.
M-au amenintat la telefon si mi-au sunat toti vecinii dar nu am cedat.Dupa aprox. 30 zile am primit prin posta de la ei o scrisoare in care imi spuneu ca in urma plangerii la anpc mi-au inchis contul mi-au sters datoria si sa le trimit un cont in care sa imi vireze 178 ron diferenta care le-am platit in plus.Asa ca D-na Vasilica va sfatuiesc sa faceti la fel.Solicitati prin e-mail sa va trimita toate documentele ,spuneti-le ca nu recunoasteti datoria si faceti plangere la anpc.Aceata intitutie chiar isi face datoria.Succes.
Buna ziua.
Acum 2 ani am facut o descoperire de card la banca unde imi primesc salariul valabil doi ani.Cei doi ani au trecut si descoperirea de card a expirat si m-au chemat sa reesalonam in credit pe 3 ani cu rata lunara.Am depus dosarul si au spus ca ma anunta daca s-a aprobat dar de o saptamana niciun raspuns.Am fost la banca si au spus ca nu stiu ce s-a intamplat cu contractul meu.Daca nu imi vor aproba aceasta reesalonare cum vor proceda?Au voie sa imi blocheze contul cand imi intra salariul ?Imi vor face poprire si daca da pe ce suma au dreptul?Pot sa faca poprire fara o executare?
Daca vor face asta ma pot adresa anpc-ului si pot ei sa intervina?
Va rog mult sa imi raspundeti.Mai am rate si nu vreau sa ma trezesc cu un cont blocat.Multumesc.
Răspuns la discuția Penalizare imensa
A fost legala acea taxa?Au dreptul sa ceara taxa ca sa iti achiti creditul?Mai sunt banci care cer sau au cerut aceasta taxa?
Răspuns la discuția Penalizare imensa
In contract scrie ca in caz de neplata se va lua o penalizare de minim 15 euro.Dar din relatile mele cu alte banci unde se ia 10-15 ron,aceasta penalizare mi-se pare enorma.Banca isi poate pune cate comisioane vrea si cum vrea?
Si mai este intrebarea daca acei 5 ron care i-am achitat in fiecare luna comision la achitarea ratei la ghiseu este legala?Mai cunoasteti banci care au avut sau mai au acest comision?
Am vreo sansa sa mi-se restituie acesti bani?
Multumesc.