avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate vasimarian13

Activitate vasimarian13

Am cumparat un autoturism nou in iulie 2007 pentru care am achitat o taxa speciala pentru prima înmatriculare,pot solicita recuperarea acesteia si ce trebuie sa fac.multumesc anticipat.
Discuție spor de weekend
la un salariu minim(1450) pentru o sambata sau duminica lucrata(tura de 24ore) primesc 1 ron(in ccm am dreptul la 1%).cum este normal,legal aceasta suma simbolica sa o primesc pentru o ora sau pentru 8ore?,repet ,primesc 1ron pentru 24ore de weekend ca spor,va rog sa ma luminati,cu respect,multumesc anticipat.
Discuție sporuri
lucrez la ture de 24ore,ce sporuri lunare am dreptul sa primesc(ore noapte,suplimentare,ore lucrate sambata sau duminica ,etc.multumesc anticipat
imi pot efectua o parte din concediul legal de odihna pe anul in curs,anul viitor,daca da ce lege imi da acest drept,in ce conditii si daca pot fi impiedicat sa-mi exercit acest drept de catre superiori.va multumesc anticipat,o zi buna.
sunt nascut in 23 mai 1964,data angajarii 30 august 1980,lucrez in continuu,stagiul militar +concedii medicale maxim 2ani.cand ma pot pensiona anticipat si in ce conditii?,de asemeni daca trebuie sa solicit de la angajator adeverinte pentru perioada lucrata(acelasi loc de munca doar denumirea societatii si "stapanii" sau schimbat) si ce date trebuie sa contina daca din 04 aprilie 1995 am lucrat la ture de 24ore(ore noapte,ore suplimentare,etc),date care imi pot fi necesare la stabilirea pensiei(de ajutor) sau sa solicit doar perioada de dupa cartea de munca si cu ce date.sper ca m-am facut inteles,va multumesc anticipat,cu drag si....am uitat,sz,fara grupa de munca.o zi buna.
va rog frumosce acte am nevoie si ce sa dovedesc la stabilirea pensiei...-perioada lucrata;vechime;ore de noapte;ore suplimentare??tot ce imi este de folos,va multumesc frumos,multa sanatate si o zi buna.
sora mea trebuie sa vina din strainatate sa-si schimbe actele(expira) si numele;are hotarare de divort definitiva.la perfectarea actelor are nevoie de hotararea de divort in original(ca nu o mai gaseste)sau poate si cu o copie a acesteia(o facuse la momentul respectiv)?va multumesc anticipat,o zi buna.
buna ziua,un coleg de serviciu implineste 60 de ani in luna august si doreste sa se pensioneze anticipat,societatea are un plan de disponibilizari intr-o luna maxim 2 luni.data fiind aceasta situatie credeti ca e posibil sa fie disponibilizat pentru cateva luni?daca da cum il afecteaza?va multumesc frumos in numele lui,anticipat.
Discuție PONTAT SAU NU
lucrez 24 cu 48 ore.in ziua cand am iesit din tura a trebuit sa ma prezint la centrul militar teritorial pentru clarificarea situatiei militare de unde am obtinut o motivare pentru ziua respectiva.in baza acesteia pot fi pontat cu 8 ore in acea zi?va multumesc anticipat.
sora mea a pierdut hotararea de divort si doreste sa schimbe numele in acte,acum este in strainatate.eu pot,si daca da unde,ce si cum trebuie sa procedez sa-i obtin o copie,un duplicat.va multumesc anticipat.