avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate ciric luminita

Activitate ciric luminita

Buna seara ,va rog ,se poate sa ma ajutati cu un model de cerere de transfer in cadrul aceleasi institutii .Precizez ca la actualul loc de munca nu mai pot rezista din cauza orelor suplimentare(cauzate de lipsa de personal) ,a stresului prelungit.Toate aceste lucruri mi-au deteriorat starea de sanatate,fapt pe care il pot dovedi cu acte medicale.Va multumesc anticipat


S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Buna seara,

N-are cum sa zica respectivul contabil ca 'X' a furat acele laptop-uri fara vreo proba in acest sens. Furtul trebuia semnalat imediat ce a fost descoperit, probabil politia ar fi venit si luat amprente, posibil a avut loc o spargere sau intr-adevar un furt. In orice caz, persoana suspecta va fi persoana care avea cheia de intrare, iar audierea probabil se va face la toate persoanele implicate.
Va multumesc.Asa am facut, am anuntat Politia,urmeaza sa dam declaratiile.Contabilul sustine in continuare ca suntem direct raspunzatori de gestiune si trebuie sa recuperam prejudiciul creat,adica sa platim acele laptopuri.

Buna ziua ,va rog daca ma poate ajuta cineva cu o explicatie ,opinie ,in legatura cu furtul dintr-o gestiune comuna.Suntem 4 persoane care avem gestiune comuna pe o magazie.Timp de 3 luni acea magazie a fost inchisa si cheile lasate in custodia unui administrator .In magazie se aflau 2 laptopuri care ,dupa acea perioada in care a fost inchisa magazia ,au disparut.Contabilul vrea sa ne impute furtul celor 2 laptopuri pe motiv ca se aflau in gestiunea noastra.Mentionez ca la acele chei au avut acces mai multe persoane printr-un concurs de imprejurari,practic ni s-a zis sa lasam cheile la acel administrator .Este corect ce se intampla?Se poate sa avem castig de cauza daca dam in judecata contabilul pt aceasta imputare?
Buna ziua ,va rog frumos sa-mi spuneti cum pot proceda in urmatoarea situatie;acum 12 zile am fost lovita la genunchi pe trecerea de pietoni de un tanar de 19 ani,A plans ,s-a rugat de mine sa nu anunt Politia, am judecat cu inima si nu am anuntat.M-am dus la spital deoarece incepuse sa ma doara genunchiul,,acolo a venit si tanarul cu tatal lui,asa am aflat ca are permisul suspendat,alta greseala din partea mea.La Urgente ,am declarat ca am cazut,mi-a fost pus piciorul in gips,fara fractura ulterior am aflat ca s-ar putea sa am ruptura de menisc.Cand am contactat tanarul si pe tatal acestuia sa-mi plateasca RMN si tratamentul luat cat am fost in gips au inceput sa dea inapoi ,ca nu a fost grav ,ca am pretentii prea mari ca intr-un final sa nu mai recunoasca accidentul.Pe tot parcursul perioadei cat am fost in gips au sunat o sg data.Mentionez ca trecerea de pietoni este supravegheata video deoarece se afla langa o scoala.Cine face ca mine ca mine sa pateasca ,am crezut ca ne putem intelege amiabil.Va multumesc anticipat.
In dispozitie scrie ca sunt cercetata disciplinar conform art 102 din Legea 272/2004.si ca voi fi pe aceeasi functie pana la solutionarea cercetarii disciplinare.,la alt centruAsa cum am zis nu am fost anuntata ca sunt cercetata ,am aflat de la terte persoane care ar fi acuzatiile care mi se aduc si ca intr-un final nu sunt reale.Repet eu nu am fost anuntata decat prin acea dispozitie comunicata prin posta.Nu am fost convocata sa dau explicatii,sa ma apar.,poate din cauza medicalului.Am inteles ca s-a facut sesizare si la Politie,tot la fel am aflat intamplator.In dispozitie zice ca am 30 de zile sa contest aceasta decizie
Nu sunt functionar public ,fac parte din personalul contractual.
In dispozitia pe care am primit-o prin posta spune ca voi exercita functia pe care o detin in prezent la un alt centru pana la solutionarea cercetarii disciplinare.Pot contesta aceasta dispozitie?Nu am fost anuntata ca s-a constituit o comisie disciplinara .ca sunt cercetata disciplinar ,nu mi-au fost aduse la cunostinta faptele pt care sunt cercetata disciplinar.Mentionez ca sunt in concediu medical cu piciorul in gips..si pana cand a venit aceasta decizie prin posta nu am stiut ca sunt cercetata disciplinar.Credeti ca ar fi cazul sa contactez un avocat si sa contest acest transfer?Va multumesc ca imi oferiti raspunsuri prompte.
Sunt angajat bugetar ,,personal contractual(despre mine este vorba).Cu data de de 25.11.19 am fost in concediu medical deoarece am suferit un accident.Comisia disciplinara a fost la fata locului in data de de 26.11.19,In data de 27.11.19 a fost emisa dispozitia de transfer la o alta unitate din subordinea institutiei.Mentionez ca nu am fost anuntata nici de cercetare disciplinara ,nici de transfer.Dispozitia de transfer am primit-o prin posta in data de29.11.19
Buna seara,imi puteti spune daca angajatorul a procedat corect in situatia in care s-a constituit o comisie de disciplina pe baza unei sesizari facute unui angajat, fara sa anunte angajatul ca este cercetat disciplinar ,si sa emita o dispozitie de transfer la o alta unitate din subordine cand acesta se afla in concediu medical?I-a fost trimisa dispozitia prin posta ,si datata cu 3 zile inainte de a o primi angajatul.
Buna ziua ,am fost desemnata tutore unei persoane care a fost pusa sub interdictie.De curand aceasta persoana a decedat,neavand rude m-am ocupat de inmormantarea ei.Intebarea mea este ;in banca a avut depusi o suma de bani la care aveam acces numai eu,ce se intampla cu acei bani ,trebuie sa-i predau,cui trebuie sa dau seama?