avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters122354

Activitate ContSters122354

Bun gasit,

Exista vreo rubrica in lista de plata a intetinerii sub denumirea aceasta?
Ma refer , legal , sau s-a referit la impozitul pe salarii?

MULTUMESC.
Discuție SESIZARE ITM
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am lucrat la o firma de paza, din motive personale am incetat activitatea ca dispecera,facand o cerere de demisie in care am solicitat incheierea activitatii de comun acord.
Problema este ca trag mata de coada in privinta salariului pe care il mai am de ridicat pe o perioada de 25 zile,cu toate ca banii au fost livrati respectivei firme de paza.
In plus, eu nu am primit nici un contract de incadrare,doar l-am semnat la angajare.
Doresc sa precizez ca am lucrat ture de 24 cu 48 si nu mi-au fost platite sporul pentru orele de noapte , si nici cel pt sarbatorile legale.

1. pot face o sesizare la ITM ?
2. va rog sa ma indrumati, pt a-mi face lichidarea la zi ce acte trebuie sa solicit?

Multumesc mult !
Răspuns la discuția Ajutor pentru incalzire
@ ogra

Bursa de merit nu trebuie declarata in dosarul pt subventie incalazire. E meritul studentului .La ce lege va referiti? Din criza de timp imi pare rau ca v-am atentionat abia acum.
Bursa de merit pt studenti, mai trebuie declarata ca venit, in dosarul pt subventie incalzire?
Răspuns la discuția Demisie din comitet
@ adriantot
Sa fiu mai clara. am fost aleasa ca membru in comitet in urma AG.
nu se vrea a se face treaba in asociatie,administratora afiseaza listele exact cu darta scadenta, umfla pret apa calda , apa rece , verificand facturile . cel putin ca sef de scara pe scara mea am facut ordine,repet cu aj celor de pe forum.am atestat de administrator dar, dv m-ati ajutat sa ma pun cat de cat la punct cu unele nereguli.

am vrut sa zugravim scara, subsolul sa-l reparam dar, administratora a refuzat sa incaseze banii la intretinere. Trag cu dintii de post , cei din conducere ABIA ACUM AVEM CENZOR. Daca pot sa zic asa, este un vecin din scara cu presedintele.nu toti membrii din asociatie stiu adevarul despre listele umflate, registru de casa nu e completat la zi, facturile nu sunt achitate ,chiar daca se incaseaza banii, si verificand-o luna de luna , nu prea ii mai convine sa aflu adevarul.ca si sef de scara am fost in acelasi timp si femeie de servici , tocmai ca sa demonstrez ca nu mi-e rusine de munca, am vrut binele scarii.
si majoritatea m-au apreciat .bineinteles ca mai sunt si vreo 2 Gica contra.

Vor sa faca tot ce e posibil ca sa nu se mai vada neclaritatea listelor.
DE ASTA M-AM DECIS SA RENUNT.N-AU DECAT SA PLATEASCA CA ......

VA MULTUMESC.

BUN GASIT,

Pt demitere din comitet se face cerere scrisa ,sau pur si simplu demisionezi?

Ca si reprezentant de scara am fost propusa sa fac parte din comitet, dar lucrurile in asociatie nici pe departe nu se vor puse la punct.In urma unei sesizari catre primarie am primit raspuns in care se solicita asociatiei adunare gen. -prima in acest an- si schimbarea conducerii, de fapt presedinte si administrator, ca restul nici nu existau . Dar ei au ramas aceeasi , au mai cerut pasuire 2 luni, pana in septembrie, si bunul mers al asociatiei lasa de dorit si nu se vrea a se face nimic util.

In plus ,administratora refuza sa incasese fondul de reparatii , tocmai pt a inlatura lucrarile de reparatii subsol si zugravit, pe scara in care locuiesc.
Ne luptam cu morile de vant. unde nu se vrea ,nu se vrea.

In conditiile acestea am anuntat ca demisionez si ca sef de scara si din comitet, si ca femeie de servici, de 2 luni eu nu mi-am primit nici acum conventia civila .

Mi-e groaza ce va fi in liste de acum incolo.eu le-am scos la lumina -cu ajutorul DV- gasind multe nereguli.

Eu tin sa multumesc tuturor utilizatorilor ,care m-au indrumat si chiar ajutat in solutionarea problemelor care le-am avut.Ati fost intotdeauna promti,buni sfatuitori. E meritul DV.

TINETI-O TOT ASA,si viata lunga acestui forum,si mai ales celor care se ocupa de administrarea lui,administratorilor si moderatorilor.

Cu respect ,enachegeta.





@adriantot

incadrarea figureaza astfel:colaborator-administrator.poate am fost inteleasa gresit ,dar sunt 2 in 1 cum se spune .deci colaboratorul este si administrator!

si este angajat cu conventie civila

va multumesc
Bun gasit ,

1.Unde pot verifica , daca conventia civila s-a inregistrat legal?S-a incheiat pe data de 20 mai a.c. si nu l-am primit nici pana acum.

2.ce fel de incadrare este aceasta :colaborator -administrator? astfel apare pe statul de plata functia administratorului.
pai ...ori esti colaborator , ori administrator.

Va multumesc
Bun gasit,

Am observat ,ca in legatura cu conventia civila parerile sunt impartite,de aceea va rog a-mi raspunde daca s-a facut corect incadrarea.

Pt femeia de servici din asociati,s-a facut incadrarea cu conventie civila de prestari servicii timp lucru 1 ora pe zi .

Presedintele a specificat pe conventie,- cu caracter dependent.

In cazul unui control ITM-ul va fi de acord cu aceasta forma de angajare?

Ce declaratie se completeaza in acest caz,020 mai este valabila?

Va doresc o duminica placuta!





Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema

1. pt angajarea unei femei de servici pe o scara, 19 apartamente, se face CIM ?

2 . ce dari se opresc pt CIM?

3. care sunt etapele angajarii, pt ca din punct de vedere legal sa fie totul OK?

Va multumesc.