avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate sunshine83

Activitate sunshine83

Răspuns la discuția contract - cand se prescrie ?
Multumesc pt raspuns.
Ce sanse sunt pt recuperarea banilor din contractul de imprumut ? E posibil sa nu se poata recupera ?
Buna dimineatza,
As avea o intrebare legata de prescrierea urmatorului contract de imprumut scris de mana.
Contractul este facut in februarie 2009 si suma trebuie recuperata pana la data de 1 februarie 2015, cu rate lunare.
Ce e de facut in cazul in care nu se mai primesc ratele scrise in contract si care este data de prescriere a contractului ?
Multumesc.
Răspuns la discuția dol-explicatie
Este un act de imprumut sume de bani, iar data de restituire mi-a fost impusa.Adica nu semnez nici un act( in act se zicea de imprumut si data cand se vor restitui banii integral si in transe) daca nu e data 2015.(actul a fost semnat in 2009).
Discuție dol-explicatie
Buna dimineatza,

Am si eu o intrebare referitoare la definitia dolului:

Viciu de consimtamant, constand in in inducerea in eroare de catre o persoana a unei alte persoane,
prin folosirea unor mijloace viclene, pentru a o determina sa incheie un act juridic, la care altfel aceasta nu ar fi consimtit, dol principal, ori ar fi consimtit in conditii mai putin oneroase, dol incident. Intrucat dolul direct este determinant pentru insasi incheierea actului juridic, el constituie o cauza de nulitate; dolul indirect nu conduce la anularea actului, ci justifica numai introducerea unei cereri in daune. In toate cazurile, actul incheiat ca urmare a dolului nu este nul de drept ci da loc numai la o actiune in anulare. Fapta unei persoane de a folosi mijloace viclene in raport cu o alta persoana poate constitui, in conditiile legii penale, infractiunea de inselaciune.

Se poate sa-mi explice cineva asa pe limba unei persoane ce nu a facut dreptul ce anume inseamna?
Si acest dol e in genere dificil de demonstrat?
Se poate numi dol inchieiera unui act (pe care trebuie neaparat sa-l semnezi)in care ti se zice dc nu pui data asta pe act nu semnez? Precizez ca au fost martori de fatza.
Răspuns la discuția dilema
Am intrebat si mi s-a spus ca atata timp cat am fost obligata sa semnez acea hartie deoarece nu vroia sa recunoasca imprumutul, cearta a fost reala si vazuta si de martori asupra datei(nu am fost de acord) se poate invoca dolul: in sensul ca data a fost smulsa prin viclesug si fortata alfel nu aveam nici un act.Cum mai puteaam demonstra imprumutul?
Ati afirmat ca exista o cale de atac in cazul in care instanta chiar e partinitoare. Care ar fi aceasta cale?
Si e posibil ca in cadrul unui proces fie ca esti reprezentat fie ca nu sa ti se respinga cererea de a pune o intrebare sau a face o afirmatie ?
Răspuns la discuția dilema
Mai sunt si alte pareri? Astept cu interes .Multumesc
Răspuns la discuția dilema
Tin sa spun ca eu am dat banii respenctivi doar pt 3 luni , asa am discutat si i-am dat pe incredere. E posibil sa ii recuperez cat mai repede si nu in 2015 asa cum am fost obligata sa semnez deoarece el nu mai vroia sa recunoasca nimik si nu mai aveam nici o dovada dc nu semnam.Martorii au fost de fatza la discutie si stiu problemele asta.Daca nu mi se accepta data?
Discuție dilema
In anul 2008 am imprumutat o suma de bani la sora si cummnat cu conditia verbala de a imi inapoia banii in 2 -3 luni. Ei dupa 4 luni au divortat si nu mi-au mai inapoiat banii.Apoi la cererea mea am facutun contract de imprumut pt a avea o dovada aa imprumutului.Cumnatul nu a vrut sa semneze hartia decat cu inapoierea banilor in2o15, A urmat o cearta mare , dar el sustinea ca nu semneaza nimik decat cu data asta.La discutia respectiva au fost si 2 martori.Au auzit toata discutia si au semnat si ca martori pe contract
Exista o sansa de a imi recupera banii cat mai repede dc deschis proces?
Multumesc
Răspuns la discuția intrebare- partaj
Multumesc pt raspuns.