avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Matist

Activitate Matist

Concediul de odihna se poate fractiona si la 2 zile?
Buna seara. Poate sa-mi raspunda cineva, este corect sa fiu impozitat daca nu am primit nici un ban?
Prin licitatie publica sa vandut un imobil care era in proprietatea mea, de un executor judecatoresc. Creditorii au acceptat de la cumparator un pret mai mic si din aceasta cauza eu ca debitor nu am primit nici un ban. Dupa cateva zile de la licitatie, am primit o Decizie de impunere anuala pentru veniturile din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal pe anul 2013, din partea Ministerului Finantelor Publice. Prin aceasta decizie sunt obligat sa platesc 2% din pretul de vanzare. Mentionez ca in pretul de vanzare a fost inclus si onorariul executorului judecatoresc.
Nu mi-a ramas nici un ban in urma licitatiei. Am ramas si fara casa! Este corec sa ma impoziteze?

Multumesc anticipat.
Multumesc. Debitele la care fac referire au o vechi de peste 10 ani.
Buna seara. In anul 2000 am avut un contract de telefonie mobila . Telefonul meu a fost furat impreuna cu cartela sim, fapt ce am anuntat telefonic la firma . Saptamana trecuta am fost sunat de la firma Romania SRL ca am o datorie de 158,2 Ron, din care 37,12 Ron -debit principal; 37,12 Ron- penalizari; 83,96 Ron - dobanda legala. La aceasta discuie telefonica, am raspuns negativ, dupa care la o saptamana, prin posta primesc o scrisoare,o decizie de continuare a procedurii pe cale judecatoreasca.
Va rog sa ma ajutati, ce pot sa fac in acest caz?
Multumesc anticipat.
Discuție Semnatura falsa
Buna ziua.
La un dosar care este in derulare la o judecatorie, din partea adversara sa depus o intampinare. Partea adversara este compusa din trei persoane, dintre care 2 au semnat corect, semnatura a treia este falsa, se poate observa dupa semnatura data in fata judecatorului in urma interogatoriului. Cele doua semnaturi de pe interogatoriu si intampinare nu sunt identice, este o diferenta foarte mare intre ele.
Ce se poate face in acest caz?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa precizez ca am avut consilier expert, la propunerile sale avocatul meu a formulat obiectiune, nu eu am formulat. Obiectiunea formulata de avocat a fost respinsa de judecatorie.
In aceasta cauza mai pot sa fac ceva?
Multumesc
Da, expertul a raspuns la obiectiuni, dar in asa fel ca in expertiza au ramas greselile, la unele puncte a recunoscut greseala, dar in raspuns a scris ca tot nu ma afecteaza cu nimic. Dupa raspuns am solicitat o supraexpertiza, care nu a fost admis.
Multumesc.
Buna seara
Un expert judiciar a facut o expertiza incorecta si cu multe greseli. Am depus obiectiuni imporiva greselilor dar judecatoria nu a luat in considerare. Prejudiciul este peste 30.000 lei, care consta din greseli matematice, includerea unor bunuri inexistente etc.
Intrebarea mea este: se poate reclama undeva impotriva expertului, care a facut aceasta prejudiciu prin lucrarea sa?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am cerut de la judecatorie recuzarea expertului judiciar, care a fost numita de executorul judecatoresc pentru avaluarea unei imobil pentru executare silita. Motivul recuzarii este ca acest expert a mai dat o parere in aceasta pricina.
Am informat expertul in legatura cu cererea de recuzare, dar ia nu a luat in seama si fara sa mai faca masuratori la fata locului a facut lucrarea, pe baza carui executorul continua demersurile pentru executare.
Procesul in legatura cu recuzarea expertului va fii mai incolo, ce pot sa fac in acest caz?:(
Multumesc.
Discuție Proprire
Buna ziua.
Scuze ca revin cu o intrebare,dar nu am fost lamurit.
Primesc o indenizatie conform legii 215/1997. Se poate crea proprire de 1/3 la aceasta indemnizatie care este 525 lei? Daca nu, unde pot sa ma apelez pentru lamurirea acestei nelegalitati?
Multumesc.